Gran Premio Movistar de Aragón 25-27 sep 2015

Det som var kul att se är dock att Rossi ändå försökte, försökte och försökte och att det blev kontakt till och med. Han måste ju köra för vinst varje race men hellre trea än att krascha ut sig så det ska han ha cred för.
 
Blir lite förvånad av att ett inbitet Rossi fan jämför en eventuell VM-titel till Rossi med Haydens, han har ju faktiskt kört jävligt bra i år.

- - - Updated - - -



Blir lite förvånad av att ett inbitet Rossi fan jämför en eventuell VM-titel till Rossi med Haydens, han har ju faktiskt kört jävligt bra i år.

Ja det har han, men han blir ju ifrån åkt ibland och Lorenzo har kännst starkare bra många race. Alltså lite som haydens VM titel. Men det handlar jo om att göra många bra resultat och inte som MM. HELT ÄRLIGT SÅ SKITER ja i om Rossi inte hade vunnit ett enda race bara han tog titeln. Det har bara bonus att höra Italien istället för den spanska nationalsången:hihi
 
De hade de, 4p. Men det va jäkla kul att de hände nått. :) Tyckte att det va kul, även om jag inte hade gråtit om Jlo drog i backen.. Spänning är sunt/osunt.. Hoppas dock så innihelvete-jävla-jätte-mycket att Rossi tar en tistel i år även om den är lite lik haydens, så har han varit jävligt stark:) Multikompitent förare den där guuuben

Ånä!

Jag tycker att han har gjort sig så jäkla förtjänt av en ev titel i år. Ända sen han kom tillbaks till Yamaha har han arbetat sig närmare toppen för varje år tills han nu, med några få steg kvar, står överst i näringskedjan. :)
 
Rossi kom före Lorenzo på Phillip Island och Sepang, Lorenzo före på Motegi. Valencia är svårt att avgöra då Rossi kom tvåa förra åren men Lorenzo bröt racet pga. fel strategi i ett regnstört race.

Kommer blir tre riktigt grymma helger där jag hoppas att Rossi tar sin tionde! :banana:D:kär:rock
 
Ånä!

Jag tycker att han har gjort sig så jäkla förtjänt av en ev titel i år. Ända sen han kom tillbaks till Yamaha har han arbetat sig närmare toppen för varje år tills han nu, med några få steg kvar, står överst i näringskedjan. :)

Ja ger mig, även om det inte skulle bli en utklassningstitel :)




Ni som är Lorenzo fans.. Tycker ni Rossi gjorde fel att parkera vid sidan/strax framför Lorenzo i träning 4?
 
Last edited:
Ni som är Lorenzo fans.. Tycker ni Rossi gjorde fel att parkera vid sidan/strax framför Lorenzo i träning 4?

Rätt eller fel, psykningen gjorde ju ingen som helst nytta eftersom han blev stekt galet i racet.. Av den som är överlägset snabbast iår. Om någon förtjänar titeln är det Lorenzo!

Mohahahahaha..
 
Lorenzo är för snabb, Rossi får det svårt som fan för titeln i år.

På Motegi är Lorenzo jävligt snabb när det går så pass bra för honom som det gör.
 
En fundering såhär i efterhand.

Om det varit Lorenzo som varit framför Rossi, hade han avvärjt flertalet attacker från Rossi?

Det krävs rätt mycket pannben och stabilitet för att klara en Rossi i hasorna, av många års Rossi-race-mindset att döma..
 
Du menar när han kraschade förra racet? Han är värd en ny kruka, så långt kan ja sträcka mig :arsele

Ibland går det illa här och där för honom, men ändå är han bara 14 poäng bakom.
Det mesta har gått Rossis väg denna säsong.

Hur ofta kommer man se Lorenzo fucka up igen? Det kan hända, men han är lika benägen till misstag som Rossi. 1 krasch innebär inte att Lorenzo är ur form på något vis. Annars skulle han inte vunnit på Aragon...

Jag gillar inte Lorenzo, men är förståndig nog att erkänna snubben är riktigt snabb och det kräver nånting mer än han själv för att det inte ska gå vägen för honom.

Det skiljer ju sig med Rossi, han kan ju få ut ett bra resultat även om saker och ting inte funkar.
 
Ser fortfarande bra ut for Rossi enligt mig. Inte för att jag håller på varken honom eller Lorenzo, men det har visat sig för att det brukar vara rätt sunkigt väder under de återstående racen, inte minst i Malaysia. Regnar det igen så betyder det i princip att Rossi placerar sig före Lorenzo, även om han inte vinner. Och det har Lorenzo inte råd med. Han måste i princip knapra in poäng i alla resterande race. Även Pedrosa och Marquez är bra på några av de återstående banorna, så det kanske inte ligger helt i egna händer på Yamahaförarna.
 
Rossi drog i backen rejält under dagens Michelintest. Skadeläget är osäkert, men kommer helt klart att påverka de kommande racen. Fotpinne genom armen är sällan skönt.

Tito Rabat åkte 1.49-tider under sina första trettio varv på en MotoGP-hoj. Stark debut av någon som aldrig kört något häftigare än en gat-600.
 
Rossi drog i backen rejält under dagens Michelintest. Skadeläget är osäkert, men kommer helt klart att påverka de kommande racen. Fotpinne genom armen är sällan skönt.

Tito Rabat åkte 1.49-tider under sina första trettio varv på en MotoGP-hoj. Stark debut av någon som aldrig kört något häftigare än en gat-600.
Shit, illa för de fortsatta chanserna att störa Lorenzo. Oj, det må jag säga var en överraskning, körde han också på Michelin-gummi? Jag trodde kanske inte att Rabat skulle finna sig tillrätta så snart (om ens någonsin) på en MotoGP-maskin, tänk så lite man egentligen kan utläsa av prestationer i lägre klasser...
 
Vem är det som kör med nr 6? :näsblod

När är den bilden tagen, han kraschade väl aldrig under träningen?

De körde vad jag förstår sista Michelin testet idag..
"Valentino Rossi also suffered a fall during the day but sustained no major injuries." "A little beaten up, but nothing that'll hinder him in the remaining races ..."
 
Last edited:
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top