Jag tror inte Honda byggt cykeln speciellt för någon förare,
Skönt där är några som kan sakerna här bättre än de förare som de intervjuar
i Eurosport.. då ska jag inte lyssna så noga på deras intervjuer i fortsättningen..
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jag tror inte Honda byggt cykeln speciellt för någon förare,
Jag menade bara att det inte är så tydligt att han presterar sämre än ifjor, läser man tabellerna kom han femma ifjor och i år ligger han på en stadig tredje plats. Jag är medveten om att tabellens resultat inte stämmer över ens med SHs uppfattningar sedan tidigare.När jag säger prestera menar jag naturligtvis med hänsyn till omständigheterna, dvs att man kan vänta sig att Pedrosa ska placera sig bättre i år än ifjol i och med att han har en säsong under bältet och börjar vänja sig vid MotoGP-sofforna istället för de knivskarpa racehojarna i 125 och 250.![]()
Och för mig förefaller det som rätt uppenbart, med tanke på resultaten, att Butter är den man anpassat hojen mest för.Nä, i min värld förefaller det osannolikt att HRC skulle agera på det viset.
Var det inte precis tvärtom? Att de onda sparkade en gudabenådad kjesare men behöll den värdelösa kycklingfriteraren?När Biaggi fick focken så fick sa man att HRC minsann inte var onda utan bara gjorde allt rätt och riktigt. Nu när Hayden går dåligt så är de (HRC) minsann onda imperiet. Hur ska man ha det egentligen?
Även om Pedrosa är Hondas framtidshopp vore det närmast självdestruktivt att skräddarsy hojen åt honom, om detta sker på bekostnad av körbarheten för andra Honda-piloter.
Jag menade bara att det inte är så tydligt att han presterar sämre än ifjor, läser man tabellerna kom han femma ifjor och i år ligger han på en stadig tredje plats. Jag är medveten om att tabellens resultat inte stämmer över ens med SHs uppfattningar sedan tidigare.
Det är däremot tydligt att Hayden som tog titeln ifjor och Melendri som hade chans på den är avhängda i år. Att de presterar sämre är mer uppenbart för mig. De var Hondas bäst placerade förare ifjor, i år är det Pedrosa.
HRC bygger nog en hoj för att vinna VM med.
Yamaha har väl gjort så hela tiden sedan de rekryterade Rossi, de gör väl ingen hemlighet av att det är han som bestämmer hur hojen ska vara och sedan får Edwards bara en likadan.
Skönt där är några som kan sakerna här bättre än de förare som de intervjuar
i Eurosport.. då ska jag inte lyssna så noga på deras intervjuer i fortsättningen..![]()
Är det inte så att en av anledningarna till att Rossi trivs så bra med Edwards som teamkompis är att han också är duktig på att utveckla grejerna?
Hopkins har signat för Kawasaki för 2008:
http://www.motorcyclenews.com/MCN/s...jul1007johnhopkinssignsforkawasakimotogpteam/
http://www.crash.net/news_view~cid~6~id~150989.htm
Intressant! Undrar om det öppnar dörren för Return of the beard eller om de ersätter Hopkins med någon annan?
Som sagt, mycket intressant och det lär komma fler stora nyheter inom kort eftersom bollen nu är i rullning.Hopkins har signat för Kawasaki för 2008:
http://www.motorcyclenews.com/MCN/s...jul1007johnhopkinssignsforkawasakimotogpteam/
http://www.crash.net/news_view~cid~6~id~150989.htm
|
|
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026
20-årige australiensaren Wi... |
|
|
Alltid redo för regn
Håll dig torr på hojen – ny... |
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |