Finns många bra lekar... fast de flesta jag kan är väl lite grabbiga...
Men ett par kul grej som de flesta tror sig klara av efter ett par drinkar är fina!
Den ensamme kanotisten:
Ta ett spett i garaget, lägg mellan två stolar (motsv) trä upp två tombackar på spettet mellan stolarna. Skaffa ett skurskaft (motsv) som "paddel".
Utförande:
Sätt personen som skall testas PÅ den ena backen som nu är vänd UPPÅT och alltså balanserar uppe på spettet, fötterna ska personen sedan ha I den andra backen, som alltså hänger ner.
Paddeln andvänds som balans.
Stödpersoner är tillåtna under riggningen, och tiden börjar tas när "kanotisten" anser sig redo för sin resa...söderut
Längst tid i "kanoten" vinner!

(madrasser på ömse sidor är en god ide´)
Flaskgång:
Två tomma 33cl ölflaskor (motsv) är all rekvisita.
Ett oömt golv oxå...
Utförande: Deltagaren har en flaska i var hand som dene sedan stödjer sig på då tävlingen går ut på att ställa EN flaska så långt fram från startpositionen (en tröskel eller tejp på golvet)
Grejen är att INGA kroppsdelar förutom tåspetsarna får nudda golvet!
Detta gäller givetvis även tillbakagången efter att flaskan placerats ut!!
Den som då placerar en flaska längst från linjen har vunnit!
(en kustjägarkollega som klarar att göra armhävningar på EN hand klarade att ligga raklång med ena handen som stöd under bröstet, och petade sen ut den andra flaskan med fingertopparna op den utsträckta armen framför sig... han vann!)
Tryck Ctrl+P så har du lekmanus i fickan!
