Glapp bakdrev Honda CB Seven Fifty 1997. Normalt?

MonsterFish19xx

Ny medlem
Gick med
4 Mar 2014
Ort
Stockholm
Hoj
Honda CB Seven Fifty 1997
Hej!

Tänkte höra med er om det är normalt att bakdrevet "glappar" i sidled när man vickar på det (se film) Hjullagret är i övrigt stumt samt kedjan har ett spel på ca.3,5 cm när hojen står på centralstödet. Samtliga bultar är ordentligt åtdragna. Hojen har gått ca 4000 mil och drivpaketet byttes av verkstad 2011. Jag har precis köpt hojen och upptäckte detta fenomen av en slump när jag kom hem.

Det var lite knepigt att filma men det som syns i filmen är alltså att endast bakdrevet, inte hela hjulet, rör på sig när jag tar ett stadigt grepp om drevet och vickar. Som rubriket, är detta normalt eller behöver det åtgärdas?

Film: http://youtu.be/hLoOfoBUacI


Tack på förhand!
 
Jag gissar att det du känner är glappet i ryckutjämningen.
Finns en bild på den här länken som visar hur det ser ut på insidan av drevet.
Ryckutjämnarna slits och dina kan eventuellt behöva bytas.
 
Ryckytjämnarna kan renoveras genom att klippa loss bitar från en inneslang fylla på med...så slipper man köpa nya.
Blir minst lika bra och håller lika länge
 
Hur stort får spelet vara i sidled på bakdrevet? Min har inte riktigt lika mkt spel som ts men längst ut på drevet så kan man vicka på det 1-2mm i sidled, alltså så sitter det inte stenhårt. Jag kan se att det är ryckutjämnarna som gör att det rör sig. Dax att byta de? Dymag fälg är det jag har så ryckutjämnarna är annorlunda en tex vad det brukar vara, de är mer som bustningar

http://www.dymag.com/rear-cush-drive-rubber-set.html
 
Nyheter
Enfield presenterar sin stora twin

Efter spionbilder, hintar o...

Gotland Ring Bike Week 2026

Packa hojen, damma av hjälm...

Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Back
Top