Gjensidige

Har haft försäkring på bilen hos gjensidige i tre år och sedan cirka 8 månader även hojen... Eftersom hojen kostar såpass mycket att försäkra valde jag autogiro på hojen, även bilen kom per automatik in på autogirot och nu har jag suttit i den soppan i cirka 8 månader.. De drar pengar i tid och otid, olika belopp nästan varje månad, dessutom får man 10 olika svar på en och samma fråga från 10 olika människor på kundservice!! Nu har jag bytt bolag på bilen fr.om. imorn 1/4 då huvudförfallodagen är kommen, jag kommer inte tveka en sekund på att göra detsamma när mc-försäkringen förfaller!! - 1 från mig på detta bolag... (vilket inte behöver betyda att alla ni andra ska tycka illa om företaget)
 
Jag är jätte nöjd med Gjensidige. Hade inte ens betalat min första premie när jag kraschade. Fick allt utbetalt på 1 månad utan problem:)
 
Jag är också nöjd. Hade inget strul alls när det skull repareras efter en klotning. Kostade 38000:- att reparera hojen och de löste inte in den. Otroligt med tanke på att jag kör en 10 år gammal hoj. Visserligen sa jag att jag ville ha den repad, så de kanske lyssnade på sin kund?
 
r1

Tecknade försäkring genom Isplanet hos Gjensidige idag
R1a -01 40år storstad
595 kr månadsvis avställbar med garageförsäkring =)
 
åfan, då ska jag kolla om min zx10r har sjunkit något i pris i år, förra året ville dom ha 140k inte så farligt med tanke på att jag gav 110k för hojen...haha
 
Ville bara bekräfta att detta stämmer...

Har precis tecknat helförs hos dem på min CBR600 -07 som jag är enda ägaren på.

9000kr/år vilket är jäkligt billigt :)

Vi satt ett gäng och testade lite olika konstellationer med varandras hojar på Gjengsidige och de flesta premier hamnade på 20-25000kr/år utom för mig som ägt hojen länge.

Kul att hitta sitt gamla inlägg där en gång i tiden gillade detta bolag.

Har skrivit i en annan tråd om att det sedan årskiftet bara strulat med detta bolag. De drar pengar två gånger från mitt varje månad och beloppen varierar mellan allt mellan 80:- och 600:-. Jag har ringt hur många gånger som helst och bara mött otrevlig och okunnig personal.

Nu är autogirot avslutat och jag har begärt faktura på resterade årsbelopp, sen är det adjöss med detta bolag.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top