Gixxerproblem.

Plåtniklas

Liten, rädd och ensam™
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Stockholm
Hoj
T7
Gsxr750 med RS34'or som krånglar.

Startar snällt men så fort man petar på gasen drar den upp till 5-6.000 RPM och sen stannar den kvar där i 20 sekunder och sen sjunker den ner till tomgång igen.

Nån som kan ha en idé vad det är?
 
RS-förgasare måste användas med returvajer eftersom motorns vakum vid gasavslag gör att trottlarna fastnar i halvöppet läge och vibrerar sen ner efter ett tag av sig själv. Har du ingen returvajer, fixa en genast.

Har du redan returvajer kan det vara igensatta lågfartsmunstycken eller så drar den tjuvluft från trasiga eller borttagna synkningshattar eller för hårt åtdragna insugsgummin.
 
Har returwire. Ytterligare en 'underlig' sak är att när jag ska till och starta så flödar gasarna över som fan efter ett par sekunder. OLJEKYLD sa att det kan vara flottörerna som står fel. Hur kollar man hur dom står och hur SKA dom stå?
 
Goines skrev:
Har returwire. Ytterligare en 'underlig' sak är att när jag ska till och starta så flödar gasarna över som fan efter ett par sekunder. OLJEKYLD sa att det kan vara flottörerna som står fel. Hur kollar man hur dom står och hur SKA dom stå?

Biker66 har en Mikunimanual som du kan ladda ner http://medlem.spray.se/biker66/rs_app_parts_lists.pdf . Där finns beskrivning på hur du kollar och justerar flottörnivån. Obs! Manualen är på 7,45 Mb.
 
17 -18 mm ska flottörhöjden vara.

Flottörnålarna blir slitna efter ett tag. Du ser det som en liten kant någonstans på mitten av nålen - där den tätar mot mässingssätet.

Du kan fixa dom själv genom att montera nålen i en borrmaskin och sätta sandpapper mellan tumme och pekfinger och nypa åt om spetsen medans du kör borrmaskinen. Kör sen med 800 och 1200-papper och avsluta med Autosol så att den skiner som en sol. Funkar perfa.
 
Att den flödar beror antagligen på slitna nålar. Att den rusar upp i varvtal beror på något annat, förmodligen en luftläcka någonstans. In å gräva lär du iaf göra för att ta reda på vad som knasar.
 
Nåt tips på hur fan man hittar VAR det läcker nånstans? :(

[edit] Flottörerna fixade. Dom stod på 19-22mm.
 
Last edited:
Goines skrev:
Nåt tips på hur fan man hittar VAR det läcker nånstans? :(

Nålarna, det finns inget annat som kan läcka. Dom kommer ut om du lirkar lite försiktigt. Slipa bort kanten som slitaget har åstadkommit. Slipa alla.
 
Hade något liknade problem när jag köpte min hoj. Tomgången stannade på typ 3000 efter man släppt gasen. Där var det luftskruvarna som var utskruvade ca 4 varv när jag ställt dem rätt funkade det perfekt.
bippen
 
..ahem, tänktente på de... att han egentligen menade luftläckage istället för soppaläckage. :D

Externt luftläckage identifieras med startgas, dvs man sprejar och lyssnar om varvtalet ökar - där finns läckan. Internt "läckage", det som bippen nämnde, lär fixas med att kolla att knasarna åtminstonde är grundinställda. Speciellt om det är första gången de sitter monterade på hojen.
 
Luftskruvarna är utskruvade 1/2 varv som det står i manualen. Ska startgasa med OLJEKYLD på lördag och se om man kan komma fram till nåt.

[edit] Kollade nålarna igår och dom var släta och fina. Ska kontrollera lågfartsmunstyckena ikväll.
 
Last edited:
Nyheter
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

Back
Top