Gemensamt forum

CB_tobbe

Gudomlig sporthojare
Gick med
18 Mar 2007
Ort
Göteborg
Hoj
-
Förslag att skapa gemensamt forum för 125 och mellanklass 25 kW.

Bakgrund
I dagsläget är det många som kör 125 med KK i ett år sedan köps en mellanklass hoj för övingskörning. Många köper mellanklass direkt utan 125:a
Diskusionerna i vissa trådar blir en diskussion av bägge typerna. Det finns ganska få 125 förare per ort. Detta medför att det blir svårt anordna gruppkörningar med enbart 125.

fördelar med gemensamt forum
Lösningen speglar mer den verklighet som finns på många orter. Ungdomar 16-21 år får ett forum där man kan diskutera nybörjarproblem, körkortsfrågor m.m.
Det blir även lättare att få till gruppkörningar för gruppen när det blir fler per ort. Tror att det är bra med körningar där tempot är lite lägre än körningarna med Tung/Tung t.ex R1, GSXR m.fl.

Tyvärr leder lätt försök att hänga på till crasher för en oerfaren förare som pressar sig och hojen till "110 procent".
 
Näe :3freak

När jag körde 125:a var det inga problem att köra med dom "riktiga" motorcyklarna.. Vill man inte det finns at alltid någon annan med 125cc man kan köra med.

Gällande 25kw, varför? Går lika bra att köra med dom "riktiga" där också. Speciellt eftersom inte många 25kw är just 25kw..
 
*/ ?>
Nyheter
Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Back
Top