Gasvajerns justering hänger löst, något att oroa sig för?

Biber

Ny medlem
Gick med
31 Oct 2013
Ort
Linköping
Hoj
Street Triple R -13
Noterade när jag tvättade hojen (som jag är ny ägare till) att gasvarjer inte var fastsatt i gashandtaget, det verkar dock inte som det är någon gänga i handtaget för att skruva i det, utan endast någon form av gummi bustning. Är detta något jag behöver oroa mig för eller kan/ska regleringssektionen "hänga löst" på vajern? Den fungerar jättebra men tänkte att jag ville kolla i alla fall. Hojen är förövrigt strypt vid gasvarjern med bricka nere vid motorn, om det kan vara nått som gjorts i samband med det?

Tack på förhand!
bild.jpg
 
Märker du inte av nåt glapp i vajern så är det knappast nåt som spelar nån roll. Själv föredrar jag nästan inget glapp alls men en del vill ju ha det.
 
Jag skulle fixa problemet, för du vill varken ha vajerbrott eller att gasen hänger sig när du minst anar det.
Fixa pronto !!
 
Noterade nu att det verkar som att själva plastgängan har gått av och att det är därför den hänger löst (tippen av den är fortfarande i skruvad) Så får prova o få ut tippen först sen kanske det går bra att skruva in den igen :)
 
Nyheter
Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Back
Top