Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Skulle bara bli så sur om jag måsta köpa nya nu när jag redan har köpt! Men nu är jag mer orolig över att de behöver provtryckas!
Skall ta med dem imån och se vad som händer!

Kolla märkningen på flaskorna, där står när de ska provtryckas igen. Har de gått ut så finns en bra kille i hammarby som fixar sånt![]()
ca en femhundring beroende på vad för gas du ska ha och tror inte det är några problem att byta in flaskorna om de inte är uråldriga så att säga.
cramo har gas ...ska du svetsa rostfritt eller vanlig svartplåt ?
kan ju skilja i så fall vad du ska ha...
till migmagen ska kan man ha mison 18 om man ska svetsa rotsfritt,för den innehåller argon och det är en ädelgas och det ska det vara till rostfritt.
brorsan använder det på plattformen i norge där han jobbar
ursäkta! jo jag såg att det var till en gassvets men jag har inte riktigt koll på gassvets gas då jag endast använder det som skärbrännare på jobbet.Som rubriken löd!!
Gastuber (Acetylen, Oxygen)
Jag behövde fylla Acetylen till gassvetsen och det kostade 691kr hos aga.
Oxygen var däremot billigare men den har jag 90bar kvar i så den får vänta!!

ursäkta! jo jag såg att det var till en gassvets men jag har inte riktigt koll på gassvets gas då jag endast använder det som skärbrännare på jobbet.
kanske det du skulle ha det till? tror det är
Acetylen, Oxygen till det![]()
Vist är de de!
Man byter bara munstycken för att svetsa med skiten i stället!
Kolla märkningen på flaskorna, där står när de ska provtryckas igen.

Vissa 5L har vanlig gängad anslutning medans vissa kräver att man använder bygeln. Detta e ju bara på Acetylenflaskorna. Syret har gängad.Var finns denna märkning och hur ser den ut?
Och när gasflaskor ändå diskuteras, jag behöver ett par till en svets nu men känner mig lite förvirrad när det gäller 5-liters acetylen. Har sett någon form av bygel som tydligen ska användas till regulatorn när man har 5-litersflaska, men hittar exakt noll info om varför man ska ha den och vad som skiljer 5-liters och de större acetylenflaskorna...![]()
Ingen koll alls på den du lämnade in?Nu är flaskan bytt! 691kr och allt skitenkelt! Bara att betala och ta en ny! Tack för hjälpen pojkar!!!
Ingen koll alls på den du lämnade in?
Har två som inte fyllts sedan 1983.
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |
|
|
|
Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”
Harley‑Davidson drar igång ... |
|
Di Giannantonio tillbaka som vinnare!
Fabio Di Giannantonio är fö... |
|
|
The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!
Den 17 maj är det åter dags... |
|
|
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!
Foto: Karin Tornblom Pre... |
|
|
|
Allt om MC på Rapidos öppet hus!
Kom och hälsa på Rapido MCK... |
|
|
Bike på Rapidos öppet hus!
Kom och hälsa på Rapido MCK... |
|
|
Stabilt läge på Gotland Ring!
Den trista dispyten om ägan... |
|
|
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX
Ducati lanserar serviceinte... |
|
|
Oro för batteriet
Batteriet oroar mest – men ... |