Garanti efter egen service

Kramer

Sporthojsnörd
Gick med
29 Apr 2015
Hoj
Ducati 959 Panigale & Honda CB1000RA
-----
 
Last edited:
Det ska väl, som så mycket annat, vara utfört på ett fackmannamässigt sätt, och eftersom kravet på märkesverkstäder har försvunnit så borde väl också kravet på märkescertifiering också ha försvunnit?

Jag har fått en ny backspegel till min K1300S på garanti, den var sprucken i ett fäste så skalet höll på att lossna. Då frågade dom aldrig om serviceboken, och den var inte köpt där. Å andra sidan, skicket på den hade ju inget med oljebyten eller ventilspel att göra heller.

Jag böt precis sensorn som mäter oljetemp och nivå på bilen på garanti också, och där var det heller inget snack om att titta i serviceboken. Men å andra sidan, den är heller inget som ger upp av dålig service, och det är en fd leasingbil som troligen har full elektronisk logg hos Skoda.
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top