Garagevintern 2006 har börjat, cbr1000rr.

Lorge

Fördomsfull
Gick med
5 Aug 2003
Ort
Strömstad
Hoj
...
Efter en lättare marksyning häromdagen så har jag kommit fram till att vintern är här, det är bara snön som fattas.

Började kolla över skadorna och plocka ner hojjen idag och har lite planer som jag har tänkt förverkliga under vintern. Planen är dock att ta en sak i taget under vintern då ingenting är gratis här i livet :).

Har även tänkt dokumentera lite under resans gång och lägga upp i min blogg på http://tobbes.webblogg.se/mc/. Kan alltid vara kul att kolla tillbaka på i efterhand men även för att kanske hjälpa och få tips av andra med lösningar och problem.

Jag undrar lite hur och var man skall köpa kåpor. Hur är kvaliten på eftermarknadskåpor? Nån som kan tipsa om några bra?
Vill inte ha några kåpor som spricker och har sej med en gång.

Sen så tar jag gärna emot tips på styling och moddar, jag vill tex få tag på en snygg undertail som funkar med mitt micron slipon. Nån som har tips?
 
imaster skrev:
2485411 Jag tycker du ska lacka skiten mattsvart och kapa slip-on:et lite grann. Det tycker jag. :tummenupp

Jag tror att en komplett röv måste säljas (till mig självklart) för att hojen ska kunna ta fart igen ;)

Om inte det är akutellt så är det bara att få ihop skiten..... sen lacka allt i en läcker färg! :tummenupp
 
Nyheter
En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top