Garagevändningen bort?

Garagevändningen är inget problem om man är runt 20 bast och kör offroad, är man däremot 40(som jag) och kör en mc som har vändradie som Titanic så kan det ta en jävla tid och blod ,svett och tårar att få till det!
Men det gick till slut och tanten klarade uppkörningen på första försöket! Trots att hon är kärring,40 och aldrig tagit en enda körskolelektion! Det är bara envishet och en bra handledare som krävs!

:squid
 
McB skrev:
Nästa steg borde ju vara att informera eleverna om hur man egentligen styr en motorcykel.
Exakt, hur många körskolor går igenom och låter eleverna öva på motstyrning i lämplig hastighet?

Garagevändningen tycker jag är en tämligen verklighetsfrämmande manöver, jag hade vissa problem
med den med min gamla FZ:a med huggande koppling, men om man inte klarar den har man inte tillräcklig
koll på gas/koppling/balans.

/A
 
Jag anser nog att garagevändningen är ett viktigt moment. När man kommer ut i trafiken och ska vända runt någonstans måste man kunna göra det på en rimlig radie och utan att välta! Jag är tacksam för att jag fick öva, annars hade jag åkt omkring och vält jämt och ständigt. Behåll garagevändningen!
 
Matin skrev:
Hur svår är garagevändningen då? Inte mycket att gnälla om...träna å lär...

jag håller fan med .. det är ett jävla gnäll om garagevändningen.

bara att lära sig det. liten uppoffring för att få så mycket nöje som man har när man har kortet
 
Macho Woman skrev:
Jag anser nog att garagevändningen är ett viktigt moment. När man kommer ut i trafiken och ska vända runt någonstans måste man kunna göra det på en rimlig radie och utan att välta! Jag är tacksam för att jag fick öva, annars hade jag åkt omkring och vält jämt och ständigt. Behåll garagevändningen!

Garagesvängen som realistisk situation (svängandet) finns ju redan i konbanan när man vänder. Tycker det är bättre att man ersätter garagesvängen med något mer realistiskt krypkörningsscenario (som det ni beskriver). Att vända på en relativt liten yta i relativt liten fart finns ju redan. (Dessutom finns det i princip alltid möjligheten att vända utan att vända, alltså att svänga in på nån sidoväg där man har mer plats/tid.)
 
Att garagevändningen skulle vara praktisk att kunna i dagliga körningen sen förstår jag inte. Vet inte hur ni alla vänder när ni nu måste göra det men jag använder iallafall fötterna om jag måste när det går så pass sakta eller så dumpar jag kopplingen och spinner runt. Om det nu skulle hända att jag vart tvungen att vända i krypfart nånstans utan att sätta i fötterna (om man skulle hamna på en stor asfaltsplätt med en massa hundskit eller nåt) etc så skulle jag ändå ha glömt bort exakt hur man gjorde ändå, om jag nu hade samma hoj som jag övande på.

Nä då är krypkörningen en mycket bättre övning. Det får man ju känna på redan första dagen mellan/i bilköerna.
 
jag vänder gärna snävt med fötterna uppe.
Att kunna balansera hojen i låg fart är ett måste, vist fasen kan man gå runt med hojen eller backa o hålla på, men säg mig vad som är så fruktansvärt svårt med gragevändningen?
Man är ju inget proffs för att man klarra av den, det är en låg nivå av mc-åkning ändå (alla med kort idag har ju iaf gjort den och klarat)

Jag tycker det visar hur bra kontroll man har över reglagen när man samtidigt måste hålla balans.
 
Jag har aldrig förstått mig på garagevändningen. Måste man vända eller svänga tvärt är det väl inget brott att toucha marken med foten?

Då är krypkörning mycket mer användbart, om man skall köra sakta och inte vill hissa fötterna upp och ner på pinnarna stup i sekunden.

Personligen är jag förtjust i att leka Trial med Bladen vid rödljusen. Stanna, stå stilla så länge det går innan jag tvingas sätta ner en fot, och allra helst få grönt och dra iväg igen innan dess. Känns elit, på nåt sätt.

För övrigt vill jag påpeka att det är mycket svårare att göra en garagevändning med en sporthoj än med en offroadare. Kortare och brantare gaffel, dyra kåpor att oroa sig för...

Ungefär som speedwaysladdar. Det gör jag mycket hellre med 30 centimeter fjädring som kan svälja stalpen och grovnabbade däck som krafsar mark snarare än de skrämmande tvära sladdar man får med en sportmaskin. För att inte än en gång nämna de dyra kåporna... =/
 
Silwer skrev:
jag vänder gärna snävt med fötterna uppe.
Att kunna balansera hojen i låg fart är ett måste, vist fasen kan man gå runt med hojen eller backa o hålla på, men säg mig vad som är så fruktansvärt svårt med gragevändningen
Man är ju inget proffs för att man klarra av den, det är en låg nivå av mc-åkning ändå (alla med kort idag har ju iaf gjort den och klarat)

Jag tycker det visar hur bra kontroll man har över reglagen när man samtidigt måste hålla balans. ?

Vänder också oftast snävt med fötterna på pinnarna men aldrig i krypfart, så mycket ledigt har aldrig jag ;) Själv hade jag inga problem med vändningen. Tycker bara att det är svårt att applicera den i trafiken sen. Den är ju ingen DÅLIG övning i sig, inte det jag menar, men bättre vore krypkörning rakt fram som ju i sig inte är ett moment på uppkörningen (ännu).
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top