freding
en Outsider...
Nån som vet exakt mängd i volym, och vilken tjocklek, för min gaffel e för jäkla mjuk å svarar dåligt då inställningar. E en -99:a.
Mvh Fredrik
Mvh Fredrik
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
freding skrev:De e avståndet från ovankant innerrör ner till oljenivå, men då måste jag montera ur fjädern, å de hade jag tänkt slippa. Tack ändå!
mvh
EazyLiving skrev:För att få gaffeln så bra som möjligt, så måste du ta ur fjädern och mäta avståndet. När du ändå tar bort fjädern, passa på och byt till hårdare fjädrar från t ex Wilbers eller Öhlins. Garanterat värt varenda krona.
Tipset för en bra gaffel är annars att du lägger oljenivån på 80mm och att du använder 10w olja. Brukar funka för de flesta. För hårdare racing kan ev. 15w olja passa bättre.
Så byt fjädrar och olja nu!!![]()
Annars så tror jag att 520ml 10w olja i varje ben kan vara en lat mans genväg. Har för mig att det ska vara 502ml 5w orginal i 99'an, så att gå upp 20ml i varje ben kan nog va bra för att få gaffeln hårdare.
/Micke
|
|
Pressmeddelande 2026-08-05F... |
|
|
Premiär för Östgöta Dundret
Under 1940 talet var Finspå... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
Nya BMW S 1000 RR tar form
Redan i maj 2025 gav BMW me... |
|
|
|
Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D
H-D presenterar nya Deadwoo... |
|
|
Sommarauktion hos Antiqueweb
Svenska Antiqueweb avslutar... |
|
|
HJC stärker kundrelationen
Pressrelease från HJC Helme... |
|
|
Sportsterbygge i nästa nummer
I Allt om MC nummer 8 komme... |