Går en sån lyft här att använda säkert utan att bultas fast?

daspunner

Medlem
Gick med
1 Mar 2019
Ort
Varberg
Hoj
2008 Kawasaki ER6N
Last edited:
Skruva fast stödet på en större platta för att minimera vältrisken.
 
Du kan väl testa och filma det hela så vi får se hur det går?

Mellan tumme och pekfinger så är det nog inte en sådär särskilt bra ide. :fakta
Och den blir sämre desto högre du hissar. :fakta

Bulta den i golvet eller möjligen i en ram som är tillräckligt stor och stabil för att kunna ta upp de krafter som annars skulle göra att anordningen välter.
 
Gört ba, men glöm som sagt inte att filma :fakta

Har din hoj vaggram så att du har några undre ramrör att lyfta mot? Har din nästa hoj det? Du kan inte lossa hjulen med den där, eftersom hojen i 99,9% av fallen fortfarande kommer att ha ett hjul i backen, och fortfarande stå vingligt.

Knata in på Biltema och köp dig ett eller två såna här istället: https://www.biltema.se/bil---mc/mc/verkstadsutrustning/depastod/depastod-2000028550

OBS, du måste ha ett stöd bak för att kunna lyfta fram! :mattias Om du tänker testa ändå, så gäller filmkravet :fakta :hihi
 
Har ju haft nån idé om att lyfta ovanifrån (anordning i taket) istället för underifrån som alternativ. Galen tanke?
 
Vad är tanken med att lyfta hojen? Måste båda hjulen va i luften samtidigt? Jag kör med ett Jula depåstöd för 299:- Exakt samma skit som biltemas men det gör jobbet, dvs lyfter bakhjulet och låter hojen stå lodrätt. Ska jag mecka bort det mesta på hojen som jag gör just nu med farsans kawa så ställer jag den på pallbockar under fotpinnarna. Man får bara hänga på nått som mothåll eller sätta en träbit som stöd fram/bak om båda hjulen ska bort samtidigt.
 
Har ju haft nån idé om att lyfta ovanifrån (anordning i taket) istället för underifrån som alternativ. Galen tanke?

Det är inte helt ovanligt att lyfta med lastremmar fästa i någon takbjälke.
Vad ska du göra som kräver att hojen är upplyft?
 
Det är inte helt ovanligt att lyfta med lastremmar fästa i någon takbjälke.
Vad ska du göra som kräver att hojen är upplyft?

Inget så direkt behov men vill ha möjlighet. Utforskar alternativ mest.

Ingen som har en exempelbild på ett taklyft?
 
Last edited:
Har ju haft nån idé om att lyfta ovanifrån (anordning i taket) istället för underifrån som alternativ. Galen tanke?

Utmärkt ide !

Den där lyften skulle jag inte vilja ha något tyngre än en 100kg hoj. Och endast med säkring till talja i taket.

Ska du ha någon stabilitet. Skaffa
1st depåstöd baktill
Tex https://www.biltema.se/bil---mc/mc/verkstadsutrustning/depastod/depastod-2000028550
eller något bättre, stadigare. Eller komplettera skruvarna som håller ihop delarna med att svetsa eller epoxilimma ihop skarvarna mellan de tre delarna.
2 depåstöd framtill tex
https://www.biltema.se/bil---mc/mc/verkstadsutrustning/depastod/depastod-fram-gaffelkrona-2000030177

Depåstöd framtill får av stabilitetsskäl endast användas när hojen redan står på depåstöd baktill)

Lite lyxigare och bättre
https://abbastands.co.uk/product-detail.asp?item=superbike-stand&pid=1
med
https://abbastands.co.uk/product-detail.asp?item=front-lift-arm&pid=42
Varning: En liten klämm M8 ska hålla ihop delarna som lyfter på hojens två sidor. Var inte tillräckligt stark när jag drog M8 ratten så högersidan gled iväg och jag tappade Sprint RS. Lyckades dock fånga hojen innan golvet.
Glad det inte var GSX1300R för då hade jag inte klarat fånga hojen.
Så efter det borrade jag hål i den undre 4-kantbalken, gängade med M8 och drar i en M8 insex.
Så om klämskruven glider så sätter insexskruven stopp. Det är två hål med nån cm emellan för mina två hojar, placerade lite "offset"
i förhållande till varandra, det är ju 40mm 4-kant balk så gott om plats för hål.
Lustigt nog är Sprint RS 955cc någon cm bredare över svinginfästning än GSX1300R !

Extra lyxigt !
https://abbastands.co.uk/product-detail.asp?item=sky-lift&pid=44
men tänk på att garagegolvet ska vara plant och vågrätt.
Annars lär stativet rulla iväg till golvets lägsta punkt. :D
 
Last edited:

Typ som ovan :)

Det kommer inte bli bra med en sån saxlyft enbart. Den är mer tänkt som stöd/avlastning för en hoj på ett riktigt lyftbord. Den kommer dessutom inte passa alla hojar.

Angående att lyfta uppåt istället så är det ingen optimal lösning heller om det är meck som är tanken.
Min erfarenhet är att man vill ha hojen så stum som bara möjligt.
Det är inte ovanligt att saker sitter rejält fast ibland. Att då ha en hoj som sviktar och ger med sig gör det bara än svårare att få loss det.

Sxlyft.jpg

Depåstöd är billigt.
 
Detta funkar om du har ont om plats

044880b2a76afe54b45621d1e3d151a3.jpg



Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Detta funkar om du har ont om plats

044880b2a76afe54b45621d1e3d151a3.jpg



Skickat från min iPhone med Tapatalk

Intressant upplägg. Jag konstaterar att depåstöd bak är grunden.
Vad man sedan kompletterar det med är upp till en själv.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top