Gänga på nipplar? bromsok

Shropshre

Sporthojsnörd
Gick med
29 Apr 2008
Ort
Borås
Hoj
ZX10R - 2011
Hej,

Någon som vet vad det är för gänga på nipplar till bromsok? Finns det någon standard på jappsare? Skulle lufta bromsoken idag men då läckte fanskapen på båda sidorna så systemet är säkert tömt i morgon... Det är bromsok till en ZX6R-2007. Nissin ok.
 
På mina gamla GSX Ok sitter det M7x1 , och sen utöver Det så finns det olika höjder där gängorna börjar ifrån tätningskonan. Absolut enklaste , Beställ Original... minst trassel .
 
Är det luftningsnipplarna eller banjobultarna som läcker?

Banjobultarna brukar ha M10X1.0 eller M10X1.25 gänga.
Men luftningsnipplarna är lite krångligare, dom finns med några olika M7 och M8 gängor, olika längder samt två olika vinklar på "spetsen" så där är det bäst att kolla vilken typ som sitter originalmonterad och köpa likadana.

Mvh
 
Det är luftnipplarna som läckte. När jag luftade igår kväll så slutade de att läcka efter att jag motionerat dem ordentligt. Spände upp bromshandtaget med buntband och lät dem sitta på i 5 minuter utan läckage. Hoppas de håller tätt framöver. Kanske var något grus eller damm kvar efter blästringen av oken? Ingen aning men nu tar bromsarna ordentligt och tätt är det. Tack för svar!
 
Nyheter
A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Back
Top