FZR 600 bra eller anus?

  • Thread starter Thread starter Solid snake
  • Start date Start date
KalleNorton skrev:
Går den att försäkra i försäkringsklass 6 då? Har för mig att om en hoj ska komma i klass 7 ska den väga max 200kg och ha minst 100hk. Stämmer det?

fzr 600 ska ligga i förs. klass 6 enligt dom jag snackat med
 
sporTlovEr skrev:
Man tjänar INTE på att handla 1 st fzr, men om man köper kanske minst 2 eller 3 eller 4.

Det är inte gratis att ta sig till Tyskland, ev hyra kärra eller buss, Bensin, färja, regbesiktining när man kommer hem, ta ut semester, etc.

Hämtar man bara 1 st hoj, så blir priset även om hojjen kanske kostar 9000(=rishög)men lägger man till för att få en finare, kanske runt 12 000-15 000 kr, sen skall du pocka på alla övriga utgifter ca 9000 till, så är du uppe i vad det kostar hemma med, men tar man hem 3 st så är ju de fasta utgifterna samma!!! :lol

Beror väl lite på hur man gör & planerar. Senaste turen kostade ingenting (inklusive regbes.) om man köper några bärs & säljer. http://www.motobikes.se/ger050421.htm
 
Anton_Ljunghusen skrev:
fzr 600 ska ligga i förs. klass 6 enligt dom jag snackat med
Ja, om nu bolaget i fråga fortfaraden kör med det systemet så finns FZR600 i klass 6.

Den ÄR snuskigt billig att försäkra och äga. Kalashoj när man är lite blöt bakom örat.
 
hållundan skrev:
Jaha?

Tid ÄR pengar. Även om det "inte kostar nåt" med transport, bränsle, regbes m.m. tar det fortfarande tid, vilket kostar.

Mina 2 ören.

Ja, typ 40 Timmar (Om man har 60 mil till Helsingborg då) brukar väl gå att jobba in/kompa ?
 
Kraschpucken skrev:
Lyfter en gammal tråd här, igen.
När jag körde hem från halmstad i måndags dog min hoj på hemvägen, den började rycka o jävlas på motorvägen sen bara slocknade allt! Jag rullade in till vägkanten o konstaderade att INGET funkade, inte ett liv. Jag kollade säkringar o.s.v. under sadeln men såg inga fel. Kan det vara regulatorn som kört sönder batteriet eller nåt? är inte så jävla haj på det där med elfel :rolleyes:


Det där låter som mitt problem och jag har beställt en ny regulator och hoppas och tror denna är problemet

Beställde den härifrån i fredags http://www.electrexworld.co.uk/erol.html#2683x0&& (har ingen aning hur man länkar), fick ett bekräftelsemail men idag har de ännu inte dragit några pengar eller hört nått mera :/ jag vill ha den nu :)
 
Mr. Kongo skrev:
Då har även jag fått problem med regultorn efter 60 mils ägande :/ är regulatorerna annorlunda mellan äldre FZR och den lite nyara jag har, -92a?? eller funkar det även med R6ans regulator på min?

Regulatorerna ska vara samma på alla FZR 600 Genesis (89-93).
 
#78# skrev:
Har också en fråga angående regulatorn. Hur vet man om den är kass? laddar den över så man ser det om man mäterspänningen? Eller kan man kolla om den är varm när man kört en stund?

När mina regulatorer har rasat har det varit så att de inte laddat batteriet. Vanligtvis närmare 13 Volt på tomgång, men sjunker vid lite högre varv ner mot 12 Volt.
 
En liten bild över hur kablarna skall sitta i en R6 regulator..
 

Bifogat

  • pins.jpg
    pins.jpg
    44.4 KB · Visningar: 100
  • kablar.jpg
    kablar.jpg
    141.4 KB · Visningar: 84
Fzr 600r

jag tycker dom är skön att köra! men jag kan inte säga så mycket då! har bara haft min i 3 dagar! och det är en 94- och den gav jag 18tusen för! men då måste jag byta bakdäck & bakspegel! sen ska den ju besiktas! det är allt på min! men dom är pigga! har kört 220 med min & sen våga jag inte gasa mera ;D!
 
YappE skrev:
Jag köpte min -94 för under 30.000:- :tummenupp Bara till o leta.
Och detta är min första sporthoj och jag är helt nöjd med cyklen.


30000kr...köpte min för 18tusen! och det var en 94- men var din besiktat å skattad? och hur långt hade den gåt?
 
*/ ?>
Back
Top