FZ 750 -88 upprustning

Nallen

Medlem
Gick med
4 Jul 2005
Ort
Luleå
Hoj
FZR1000 -89
Äger en Fz 750 -88 som jag tyvärr råkade vurpa i höstas. Alla blinkers, båda backspeglarna, lyset, styret, frontkåpan och höger sidokåpa är kaput, tanken har fått sig en ful buckla och avgasröret är repigt som fasiken. (eventuellt går höger sidokåpa och avgasröret att laga men resten måste köpas).

Nu har jag kommit till upprustningen av den. Hittade en begagnad tank som jag bör få när som helst men övrigt står det still.

Nu skulle jag vilja ha förslag på vad jag kan göra med min käresta utan att det ska bli så dyrt. Är relativt händig så planen är att göra det mesta själv. Men har inte bestämmt om det ska bli en streetfighter eller inte.

Alla förslag är välkommna, vad jag ska ha för blinkers, för backspeglar, för lyse, för styre och vad jag ska ha för färg. Men ha i åtanke att jag vill hålla kostnaden nere så mycket som möjligt.
 
Jag har ett fint original-lyse och backspeglar till min -85:a liggandes. Kommer ej att användas mer.

Gratis förutom frakten. :tuttar

/Mange
 
*/ ?>
Nyheter
Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Äntligen!

Om du, som jag, ständigt åk...

Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Back
Top