Fruktansvärd dödsolycka i Mariehamn, Åland

Status
Ej öppen för fler svar.

petterekman

Adrenalinberoende!
Gick med
23 Aug 2003
Ort
Mölndal.
Hoj
Trampcykel.
Torsdag eftermiddag, klockan är ungefär tre. Vid Kantarellen (en mataffär) strax utanför Mariehamn där man håller på och bygger ut affären jobbar ett gäng glada byggnadsarbetare nöjt och glatt, helt ovetande om vad som kommer att hända.

I trosdags vid tretiden omkom 25-årige Jonas Andersson från Hammarland vid bygget vid Kantarellen. Han jobbade för företaget Allbygg som håller på och bygger ut Kantarellen. Jonas Andersson stod i det fina vädret, solsken och svag vind, och borrade fast battingar, när plötsligt två svetsfogar släppte och ett 7 ton tungt väggelement välte över honom. Jonas krossades och dog ögonblickligen.

Djungeltelegrafen spred snabbt nyheten över Åland, och när jag fick höra det kände jag hur det frös till is inom mig. Jag kände inte Jonas, jag vet inte ens vem han var, men ändå blev jag illamående.
Något sådant här SKA inte hända! En ung man i sina bästa år ska inte krossas till döds under en betongvägg när han förnöjt jobbade för att få ihop pengar och säkra sin framtid. DET SKA ABSOLUT INTE HÄNDA!

Men nu har det hänt, och jag säger bara att det måste vara fruktansvärt för alla inblandade. Arbetskamrater, familjemedlemmar, utryckningspersonal och ögonvittnen.

I höstas när jag förmedlade nyheten om den fruktansvärda MC-olyckan på Åland fick jag intrycket av att det fanns ganska många kopplingar mellan Sporthojs medlemmar och Åland, och därför valde jag nu att berätta om detta. Samt att för min egen skull få ventilera och skriva av mig lite.

Som sagt vet jag inte vem han var, men jag tycker att vi håller en tyst minut och hedrar hans minne. Dessutom vill jag bara säga att jag beklagar sorgen för de som kände honom, om det nu finns någon här.

2 dödsolyckor på Åland på ett halvår, jag som trodde att sådant inte hände här. 2 unga män. Så onödigt.

Läs mera på:
http://www.nyan.aland.fi/template11.con?iArticle=1655
http://www.tidningen.aland.net/
 
Usch va hemskt sätt att dö. Iofs omedelbar, men usch! Vill inte föreställa mig hur det kändes. Bläh! RIP!
 
Segt, men när man sprungit runt på några byggen så blir man förvånad att det inte händer mer sånt där skit.
Bra och säker arbetsmiljö? Vad är det?
 
beklagar sorgen,rip,hoppas att han inte hann se vad som hände.
 
Vi gör det enkelt.

2000000 x R.I.P.

2000000 x :(

Så, nu har vi sparat lite serverutrymme.
 
Status
Ej öppen för fler svar.
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top