Framdäck

Dajen

Medlem
Gick med
2 May 2008
Ort
Hälsingland
Hoj
Suzuki Bobber
Hej,

en fråga.. jag ska ta bort framdäcket för att bytta detta, försökte nyss skruva bort axeln, men satt som satan, min fråga, vad är de för skruv som sitter under (1) på bilden?
 

Bifogat

  • IMG_2422.jpeg
    IMG_2422.jpeg
    494.7 KB · Visningar: 45
Som du ser så är gaffelbenet "delat" längst ner.
Troligvis så låser (1) fast (2).
Så lossa (1), så tror jag att det går lättare.
 
Kolla även så att du lossar från rätt håll. Ibland kan axeln vara delad i en längre och en kortare del som är gängade i varandra. Då behöver man bara lossa skruven/skruvarna underst på ena gaffelbenet, sedan skruvar man ur den längre axeln från den sidan och tar av hjulet, medan den kortare delen av axeln sitter kvar på andra sidan. Fördelen är att man vid återmontering "automatiskt" då får gaffelbenen på rätt avstånd från varandra. Ingen katastrof om man tar det från fel sida, men blir bökigare, tar längre tid och kräver större noggrannhet vid återmontering.

Nu behöver det ju iofs inte vara en sådan konstruktion på din hoj.
 
Hej,

en fråga.. jag ska ta bort framdäcket för att bytta detta, försökte nyss skruva bort axeln, men satt som satan, min fråga, vad är de för skruv som sitter under (1) på bilden?


Det fungerar som ett överfall - men är liksom integrerat i gaffelbenet.
Måste lossas på den sida du vill lossa axeln på först, behöver troligen lossas även på andra sidan när det är dags att dra ut axeln.
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top