Frågor om gasgas mm

Kaptenkrok

Ny medlem
Gick med
15 Dec 2015
Ort
Visby
Hoj
ingen
Ska möjligtvis köpa min första hoj i veckan. Undrar lite om gasgas 125. Har läst att dom har nån mer hk än ktm exc 125, är det sant? Vad är det för service, kolv är vid runt 80 timmar va? Tycker ni den här är värd för 28k? Gått 300 mil och allting funkar och kolv bytt för 3 timmar sen, det är en 03a. Hur är det med reservdelar? och kan man byta till ktm excs framlykta? stänkskärmen och lyktan tyckte jag var grymt ful annars var den väl okej för åldern :) Tack på förhand!

gasgas.jpg
 
Last edited:
Har aldrig ägt just en 125cc men hade en gasgas moped :) den var grym kvalitétsmässigt om man jämförde med andra mopeder, dock var reservdelar ett minus.. Rasade cylindern och det var omöjligt att få tag i en ny! Vet dock inte hur det är med 125orna? Kanske är enklare.

Lampan och skärmen är bara du byter, kommer antagligen att få klippa och skarva in den nya då kontakter aldrig är likadana, annars sitter den ju bara med gummispännena runt gafflarna :) sen framskärmen är oftast samma på alla hojar.
 
*/ ?>
Nyheter
MC-Mässan närmar sig!

På årets stora motorcykelmä...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Den 3-5 juli slår vi upp po...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

Back
Top