Frågor kring fack och a-kassa

Sant, de flesta har ingen aning om vad facket gör och hur dom jobbar. De tycker att lönen är kass och därmed är facket kasst, men rätt till avtalsenlig lön är endast en liten del i det fackliga arbetet.
Självklart!

Som att år efter år försöka höja lönerna, oavsett vilket skitjobb man har och oavsett hur kass man är.
Accepteras det inte så strejkar man, oavsett vad medlemmarna säger.

En annan viktig punkt som säkert slukar massor med pengar är den socialistiska övertalningsmaskinen. Detta är LOs huvudmål. Kommer ni ihåg kollektivanslutningen?:zpy
Har ni läst kraven för att jobba inom LO?

Att det är krav på hängavtal på vissa arbetsplatser (om jag som enskild vill skaffa en anställd)? Har inte alla hängavtal sätts arbetsplatsen i blockad.
Däremot är det helt ok att kasta in en miljon polacker som varken kan engelska eller svenska.

Att man ens accepterar en så pass stark koppling till politiken är skrämmande.
Hela byggsektorn är sönderknullad av socialistiska värderingar och krav.
 
Jag har misstrott fackförbund hela mitt yrkesverksamma liv. Nu har jag gått med i ett för att få lite råd (ej representation) i en tvist och ombudet säger ordagrant "Life is a bitch" till mig och typ 'även om du varit fullvärdig medlem hade vi inte hjälpt dig'. Förtroendeingivande :rolleyes: :kulspruta :död
Tilläggas bör att tvisten ändå rör en småsak.
Samma förbund har tidigare dragit bort sin rättshjälp till kollegor som behövt det och velat driva stämningar till domstol.

Vore fint med exempel då fack varit riktigt bra hjälp. Situtioner som vänt frånt shit till hit enbart tack vare facket, för hittills tycker jag som flera andra att de ändå oftast dansat efter arbetgivarnas pipa.
 
Unionen ser lovande ut för dotterns del om det inte är för bra för att vara sant. Lite pengar tillbaka för kurslitteratur mm.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top