Frågor angående GSXR K7

Achtung!

Snigeln
Gick med
15 May 2011
Ort
Mölndal
Hoj
R1 1999 såklart!
Är det någon som har koll på vilken sladd man ska klippa av för att man inte ska få felkoder efter ha kopplat ur avgasservot på en gsxr 1000 k7a? Jag har för mig att det ska vara den svartvita med gröna prickar på men vågar inte chansa :)

Problemet är att hojen går inte som den ska efter 10 000 varv, det är som om den inte vill varva något mer.
Vad jag vet så kopplade den tidigare ägaren ur avgasservot men inte klippt av sladden till ecu:n. Jag var i garaget tidigare idag och kollade men kunde inte se någon sladd som fattades eller vad avklippt. Men det knepiga är att den ger inga felkoder förutom att fi lampan börjar lysa. Om jag byglar kontakten under sadeln så får jag inte fram nåt. Min teori är att den iaf ger felkod och stryper motorn.

Förövrigt så har jag kollat så att avgasspjället är öppet och har även najjat fast fanskapet.

Sen undrar jag vad för symptom det blir om batteriet har 7ah när hojen ska ha 10 ah? Eller spelar det ingen roll?

Tacksam för all hjälp jag kan få!

Mvh Oskar
 
Det var den svartvita sladden med gröna prickar som man ska dra ut. Man behöver inte klippa av den, bara ta en tång och dra ut den. Om man har bytt styrdämpare så behöver man ett 22 ohm 10-15 w motstånd för att slippa felkoderna :banana
 
Last edited:
Nyheter
Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Back
Top