Fråga..Vem f..n röstar så här???

JT skrev:
2670432 Den svenska avundsjukan förnekar sig aldrig, förlåt att jag kör en snabbare hoj en du.

Det var precis det mitt inlägg handlade om! :tummenupp

Skönt att det krävs en nästan utbildad jurist för att förstå det. :rolleyes:
 
JT skrev:
Jag tycker att vi ska ha ett rättvist samhälle, antingen har vi en skattefinansirad sjukvård och sjukersättning eller så har vi privata sjukförsäkringar men då ska det gälla alla, inte en utvald grupp.
Det är så meningslöst att kräva allt eller inget. Antingen ändrar vi allt i grunden eller så får det vara som det är, hur bra eller dåligt det än är. Barnsligt.

Fördelen med att plocka ut gruppen ägare av motorfordon är att nästan alla vuxna förvärvsarbetande ingår i den. Därmed är det knappast fråga om någon form av diskriminering.
 
Om dessa beräkningar på 250% stämmer så kommer jag få betala 4900:-/mån i halvförsäkring nästa år, härligt. Med tanke på dom summorna kan man ju då
"få hojen snodd" var 3:e månad utan att samvetet belastas allt för hårt. Sälja lite prylar såsom fälgar, tank, ljuddämpare m.m som efterfrågan kommer öka på iom att folk utan försäkring kommer försöka dra snuten och krasha.

Jag kommer med andra ord gå plus minus noll ändå trots att jag är en liten snorvalp...men ack vad duktig jag är som inte skenförsäkrar :tummenupp.
 
wannagofast skrev:
2669419 Hmm.. Jag är 37år och har haft körkort sedan -85..
Har haft mina hundår på skithojar för att jag helt enkelt inte haft råd med bättre.. förrän nu!!
Så jag fäller inga tårar för att "Sigge-snorvalp" inte har råd att försäkra sin turbo-busa..
Sluta pip och köp dig en RD125!!
En av dom vettigaste inläggen här på SH! :Bugar
 
Two stroke man skrev:
2669949 Och du vill alltså att vi ska fortsätta ha världens högsta skattetryck?

När skattesänkningarna är i balans med fördyrningen så skulle jag vara nöjd !
Men så varken är det eller kommer det att bli ! Tyvärr ser det ut att bli 1000
lapp in och 10000 ut och försämringar som grädde på moset !
 
#Jone# skrev:
2669407 Din personliga gissning där kan mycke väl stämma men finns inget passande alternativ eller "blank" röst kan man ju avstå istället för att ta ett som man egentligen kanske inte vill. Jaja, hursomhelst det där argumentet att "inga andra ska betala för att vi har nöjet att åka med våra hojar", va menar man med det?
Det var jag som påpekade för Swedie att det borde finnas ett alternativ till och jag hann rösta innan han la upp det.
Så jag är en av dem du söker.
 
#Jone# skrev:
2669333 Skulle va kul att höra vilka ni 132 st (20 dec) som röstat att ni inte har något emot en höjning av trafikförsäkringen är?? Och av vilken anledning detta val :va


Hmmmm... Jag skulle vilja säga som så här: Hur sjutton kan det komma sig att det finns 2800 människor på detta forum som tycker att ANDRA ska betala för deras nöjen och de kostnader detta nöje för medsig??:confused:

Jag rejsar och köpte däck för 40000 kr i år, en utgift som mitt största nöje, att köra hoj så fort jag vågar, för med sig. Jag skulle aldrig komma på tanken att tycka det vore rimligt att andra ska betala den kostanaden. Ännu mindre vara sur för det!!! Fattar inte hur ni kan tycka som ni gör:confused:

Såklart!!! att var och en ska betala för sina nöjen!!!
 
gabor2 skrev:
2670938 När skattesänkningarna är i balans med fördyrningen så skulle jag vara nöjd !
Men så varken är det eller kommer det att bli ! Tyvärr ser det ut att bli 1000
lapp in och 10000 ut och försämringar som grädde på moset !

Är du i totalt avsaknad tankar på andra människor än dig själv och din egen ekonomi? För andra människor blir det j naturligtvis bara den där tusingen in!

Det slutar aldrig att förvåna mig att dom stösta egoisterna i denna värld ät kommunister och pratar om att alla ska vara med och betala. Sedan jobbar dom svart och köper sin sprit och öl från Tyskland osv

Till komunister räknar jag allt till vänster om centerpartiet.
 
JT skrev:
2670432 Den svenska avundsjukan förnekar sig aldrig, förlåt att jag kör en snabbare hoj en du. Tänk vad bra det var i Östtyskland där hade man bara en bil att välja på.

Jag tror att Sverige har den regering vi förtjänar, när t.o.m. vi hojåkare vänder oss mot varandra så är nog hoppet ute. Jag är snart färdig jurist så jag kommer nog ha råd även i framtiden, hoppas ni har det också.:D
Skulle jag vilja ha en motorvägsmissil så skulle jag köpa det. Så nej, jag är inte ett dugg avundsjuk. Dessutom är det nog ingen större skillnad på försäkringspremie mellan en ZX-12:a och en R6:a.

Eftersom det är svenska folket som har valt regering i en folkomröstning så är det klart att vi har den regering vi förtjänar.

Grattis till att du snart är färdig med din utbildning. :tummenupp
 
gabor2 skrev:
2669895 Som vanligt så har de flesta inte fattat att världen högsta skatt skall ge sin befolkning vård vid olyckor e.t.c !Ni bär redan era kostnader !!!!!Det är ingen lyx att kunna försäkra dina fordon, lyx är att ÄGA och bruka fordonet.



Köp en glidare som hans :D


Har jag klagat? :pannkyss
Läs om läs rätt!
 
WORD!
Ute i europa ser jag inte heller att varje katogori bär sina egna kostnader till punkt och pricka. Man måste göra en vettig kompromiss. Måste säga att det ligger något i det
Gàbor säger!!
Just my 2 cents...

gabor2 skrev:
2669895 Som vanligt så har de flesta inte fattat att världen högsta skatt skall ge sin befolkning vård vid olyckor e.t.c !Ni bär redan era kostnader !!!!!Det är ingen lyx att kunna försäkra dina fordon, lyx är att ÄGA och bruka fordonet.



Köp en glidare som hans :D
 
wannagofast skrev:
2669376 Min hoj kostar 1200kr hel/hel... Föreslagen höjning påverkar knappast min standard!!

nä men så kör du ju en glidare också....:D :)
 
magnus_moss skrev:
2671227 Hur sjutton kan det komma sig att det finns 2800 människor på detta forum som tycker att ANDRA ska betala för deras nöjen och de kostnader detta nöje för med sig?

Såklart!!! att var och en ska betala för sina nöjen!!!

Skönt att höra sådana välriktade kommentarer.


/H
 
min olycka ex. först sjukhusvård för 100k lätt...

försäkringsbolaget ska ut med 150 k för fordonen och sedan ytterligare 400k i invaliditets-ersättning....

sen får jag 80% sjukersättning av försäkringskassan 12,7k i mån. blir nog sjukskriven 2år totalt..*24mån.

sedan skaförsäkringsbolaget ut med 20% sjukersättning 3,6k...* 24 mån.

sen ska det bekostas polisutredningar..

20k för utrustning..

vi hamnar på 1000 000kr totalt.... för att en idiot skippade väjningsplikten..[/QUOTE] Konstigt att du inte tycker annorlunda efter att det verkar fungerat bra för dig ! Det här exemplet gör mig glad för det betyder att mina skattepengar "arbetade" som jag förväntade mig ! Hoppas du är helt ok numer !
 
Last edited:
mt-01martin skrev:
2669886 Va har du för försäkringsbolag där du betalar 1200:- ????? ja betalar 3700:- för samma hoj.

Har inget konkret att tillföra som så, dock såg jag att du bodde i Göteborg, och den andra MT ägaren i Helsingborg, kan detta motivera prisskillnaden ?

Ang prishöjningen, gillar inte läget, men det är dyrt o trilla av en plastraket i 180 knutar.
 
gabor2 skrev:
2670938 När skattesänkningarna är i balans med fördyrningen så skulle jag vara nöjd !
Men så varken är det eller kommer det att bli ! Tyvärr ser det ut att bli 1000
lapp in och 10000 ut och försämringar som grädde på moset !

Skillnaden är ju att du har ett val: Pröjsa för så dyr hoj man vill, eller använd pengarna till annat. Det är en frihetsfråga för mig, jag vill ha kontroll över vad mina pengar används till.
 
TopperHarley skrev:
2672525 Skillnaden är ju att du har ett val: Pröjsa för så dyr hoj man vill, eller använd pengarna till annat. Det är en frihetsfråga för mig, jag vill ha kontroll över vad mina pengar används till.


Själv så skulle jag vilja även i fortsättningen kunna välja att försäkra till en vettig premie än kontrollera de 1000 spännen de erbjuder .Just nu ser det ut som förslaget snarare begränsar mina val .
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top