Fråga kring avtappningspluggar för olja på en GSXR600 -02

Jonkarls

Ny medlem
Gick med
18 Jan 2013
Ort
Sigtuna
Hoj
2002, Suzuki GSXR600
Hej gott folk!
Jag köpte min första hoj i höstas och idag var det dags att serva den med nytt filter och olja, jag har skruvat en del cross tidigare så jag antog att det skulle vara detsamma men vad jag snabbt upptäckte var att det fanns 3st fler pluggar mer än jag räknat med. Oljepluggen satt under oljetråget som förväntat och bestyckades med en 17mm bult men på sidan utav hojen fanns det 3st till som var insex 8mm. På samma sida som växelspaken fanns 2st och på andra sidan fanns 1.

Mitt problem från dagen är att jag pga okunskap lossade på dom 2 bultar som fanns på samma sida som växelspaken, vad fyller dessa för funktion tro? Är det någon nivåplugg ? Dom satt rätt så nära varandra så dom borde väl ha olika syften kan jag tänka.

Jag behöver nu hjälp av er. Har jag skruvat loss något som tappar ur något annat än motorolja? Eller har jag bara lossat onödigt många pluggar för att byta olja :)

Allt är nu återmonterar och hojen är testkörd med vad jag tror är ett gott resultat, men jag vill försäkra mig om att den inte kommer rasa när det är dags att ställa på cykeln
 
Om ingen som har en likadan hoj svarar så tror jag det behövs ett foto för att våga svara.
 
Spontant vill jag säga att en 600-sporthojsmotor bara innehåller kylvätska och motorolja, så någon av dem är det du tömt ur.
Här är en massa servicemanualer till en massa GSX-R:er, lycka till! :):
http://everythinggsxr.com/service-manuals/
 
Last edited:
De tre pluggene med 8mm insex er til oljekanalene fra oljepumpe og oljefilter, sett på ny kobberskive og tighte dem til med en dråpe loctite på gjengene, disse skal ikke røres ved oljebytte!
 
De pluggar du har tagit bort är hål till oljegångarna. Även uttag när man ska kolla oljetrycket. Du behöver inte ta bort de vid oljebyte.
 
Nyheter
Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Back
Top