FP-rör genom besiktningen

TomK

hela världen är min rejsingbana
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Uppsala
Hoj
Kawa ZZR1400 och en moppe...
Jag var till bilprovningen idag och tog Duke-II:an genom besiktningen för första gången. Av en slump var en polare där med sin nästan identiska maskin precis före i kön :)

Jag fick nerslag på att kontroll-lampan till helljuset inte funkade (den pajar efter ett par timmar om man kör med helljuset på och jag har inte brytt mig om att fixa LED till den ännu och faktiskt struntat i att byta lampan - fast jag hade en liggandes hemma - trodde inte de skulle klaga på en så fånig sak). I övrigt var det rock-and-roll. De jämförde dock de båda maskinerna och polarn hade originalsystemet på, vilket gjorde att de naturligtvis plockade fram ljudmätaren till min. FP-slipon med gnistsläckarna imonterade (speciellt dagen till ära ;) ) gav 101 dB vid 5.200 rpm. Klart godkänt! Då kände jag mig nöjd. Enda smolket i bägaren är förstås att det står om kontroll-lampan i besiktningspappren, men det krävs ingen ombesiktning för en sådan sak.

Polarn fick gå och köpa reflex att tejpa på baktill, för det hade han struntat i att fixa (och trodde de inte skulle slå ner på en sådan sak - men det vet vi ju att de gör...).

Besiktningsmannen undrade över vad jag hade gjort med min maskin - den gick så mycket bättre (självklart med öppnare ljuddämpare, Y-rör och annan fugge). Dessutom var det bättre klipp i mina frambromsar - inte så konstigt när det är racingbeläggen från Joannies Braking-bromsar.
 
Jag var och besiktigade förra veckan och besiktningskillen gillade mina FP också, han tog inte ens fram mätutrustningen.
En rejäl provtur tog han också,han var borta utom synhåll flera minuter, men jag hörde att han gasade på ordentligt. :rock
 
Tom?? tur att han inte tog en längre tur med din hoj, man vet ju aldrig med dom superbeläggen du har på nu! fast nya kåpor mm som bilprovningen betalar har du väl inget emot kanske :D
 
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top