Mors,
Det går att säga upp den. Jag har SMCs Hel/Hel för 15400:- hos Folksam fram till nu den 4/5e. Det nya fina priset lyder 19700:- vilket känns rent principiellt fel att bara "böja sig och ta emot". Så jag har sagt upp försäkringen från att nuvarande slutar och det var inget problem.
Problemet nu är ist att hitta ngt vettigt bolag. Har kollat med TryggHansa, Sveland, IF, LF, MF, BilsportMC och det är fantasi priser alt. dom försäkrar itne klass 11a hojjar alls.
Känns som det är en samlad kampanj att mota allt från klass 7 - 11 hojjar från marknaden. Ökade inköpspriser med 30% och försäkringar som startar på 20K per år för trafikf.
Ja jag vet att det finns folk som bor i mindre städer som får hel/hel för 5K, men för oss som bor i Stockholm och är under 40år är det rätt tungt.