Flytta tändningslås.

Lundgren82

Ny medlem
Gick med
6 Aug 2014
Ort
Skövde
Hoj
2003 Yamaha R1, Aprilia Mille, Fz1 , Ajp pr7, Ducati hypermotard 821
Hej!


Körde in min r1 i ett träd i somras och bröt ryggen =/ nu är figthern klar med modifikationer. Ska dra om lite el kablar in i luft burken och flytta tändningslåset.
Är dock osäker på detta!

Kan man klippa kablarna till låset och bara förlänga dessa ?

Startspärrar eller något som kan slå sline eller är det bara koppla ur batteriet klippa och löda på längre kablar?


/Martin
 
Nähä! ingen. chansar på att det funkar då!
 
Kör bara, ska inte vara några problem. Se bara till att batteriet är urkopplat innan du börjar klippa i trådarna. (Jodå, jag har bränt en och annan säkring.)
 
Startspärr kom 2004 på R1, så du kan klippa kablar & förlänga dem utan problem
som ovan säger.. koppla bort batteriet först bara
 
Hur fick du loss låset från kronan? Bygger om min R1-02 till fighter just nu o dagen i garaget slutade med att jag skulle ta loss låset som sitter med brytbultar:huvet. Dremla spår för mejsel? Grispick?
 
Hur fick du loss låset från kronan? Bygger om min R1-02 till fighter just nu o dagen i garaget slutade med att jag skulle ta loss låset som sitter med brytbultar:huvet. Dremla spår för mejsel? Grispick?

Det var likadant på en hoj jag byggde om för några år sedan. Jag borrade ett hål och fick loss brytbulten med grispick. Många anser dock att det är ett bättre alternativ att borra ett hål och knacka i en torxbits och sedan skruva loss.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top