Flexibel skruvmejsel/hylsverktyg?

Swedie

Administrator
Personal
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Stockholm-ish
Hoj
såld Yamaha R7 -24 =(
Jag letar efter ett verktyg som har möjlighet för att plugga på en hylsa och som är som en skruvmejsel fast med böjlig led. Ska vara halvmeter lång ungefär.

Vart kan man hitta en sådan?
 
Det är fel håll på den där.... ska vara hane inte hona på andra sidan. Kanske finns adapter visserligen men de brukar bli väldigt lösa och tappa hylsorna eller adaptern.
 
Om det ska vara special och inte är så noga att det går att använda till annat så går det ju att limma fast adaptern med epoxilim, eller värma fast den med lim-krympslang så sitter den, och misslyckas det så är ju inte den ekonomiska förlusten så stor att du måste gräma dig särskilt lång tid över det. Kamasas längsta förlängare i 1/4" är 300 mm lång, och snap-on har förlängare på 24", dvs ca 60 cm. Annars lite svårt då man inte vet vart den ska flexa och på vilket sätt, vad ska prylen användas till?
 
Var nere på Tools o de hade inget de kunde få fram ur deras sortiment. Konstigt.

Ni råkar inte veta av en affär som faktiskt har hemma eller med säkerhet kan beställa en?

GilbertK, kamasa tools hemsida visar iaf inget...
 
http://www.kamasa.com/pdf/02_SOCKET_TOOLS.pdf här finns kamasas sortiment, hemsidan är väl inte mest lättnavigerad då mer kraft lagts på att få den stilig än funktionell. För att få riktigt bra hjälp kanske en beskrivning av vad verktyget ska användas till, och vart den ska vara böjlig vore på sin plats?
 
*/ ?>
Nyheter
Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Back
Top