Flash-reklamen

Lullen

Ny medlem
Gick med
1 Sep 2012
Ort
Täby
Hoj
Cbr600rr -05
Jag inser att reklamen är viktigt för att sidan ska gå runt men varför måste det vara en fet flash reklam högst upp? Sitter ofta på min mediadator och den har bara en amd e350 på 1,6ghz och det blir väldigt irriterande att använda denna sida. Tex sitter jag nu med 5 flikar öppna på sidan (inga på andra sidor) och min cpu ligger på höga 65% för enbart webbläsaren och tar jag och kör refresh på en av flikarna så maxar jag cpun tills sidan laddats helt. Så min fråga är om det går att göra något åt detta, tex byta till fasta bilder? Vill helst inte blocka flash / reklamen men det blir lätt frustrerande när det går så sakta endast pga att ni har flash-reklam.
 
Märkte tydligen att om man disablar flash så visar den reklamen i alla fall fast som en bild istället :banana
 
Hur gör man? Ligger konstant på 100%.. Sist jag uppgraderade på datorfronten var 2004 :yoparty

Jag kör med internet Explorer och då klickar man på kugghjulet och sen manage-addons och väljer shockwave flash och klickar på more information. När du gjort det så tar du remove all sites. Problemet då är den alltid kommer att fråga om du vill tillåta flash. En lösning är att disabla för varje sida. Då klickar man på kugghjulet -> safety -> ActiveX protection. För att tillåta flash på sidor med flash kommer en liten ikon uppe bland ikonerna i urllänken
 
ja reklamen är verkligen ett jäkla gissel på sporthoj:gnissla Men med ADblocker instalerat så försvinner all skit i form av reklam o annonser o sporthoj blir ett kleant och syggt samt snabbt forum igen.

https://adblockplus.org
 
Flash är ett verkligt virus som även jag hoppas vi blir av med snart:huvet
 
Back
Top