Fireblade delar i Super Blackbird turbobygge

xtr

Ny medlem
Gick med
18 Aug 2006
Ort
Alingsås
Hoj
VFR 750F
Hej!

Håller som bäst på med att bygga en Super Seven med mc motor, tar mig därför friheten att fråga på detta forumet då motorn iallafall kommer ifrån en hoj och skall överladdas!

Jag har i nuläget en komplett frireblade motor från-92 som var tänkt att montera i bilen först. Nu är det så att jag kom över en 1100xx motor från -03 som var skuren på 2:ans vevlager. Veven och staken är fixad av axvall. Jag saknar boxar, generator, startmotor, tändspolar, elhärva samt en del givare. Förutom motorn så fick jag med grenrör, luftburk samt komplett spjällhus sånär på tps givaren.

Jag har suttit och jämfört sprängskisser från 900rr och 1100xx och motorerna verkar vara ganska lika. Startmotorn och generatorn verkar vara identiska t.ex. Då jag kommer att montera turbo på motorn och då behöver annat styrsystem alt modifiera orginalets, så går mina tankar på att montera dit förgasare istället då detta blir både billigare och enklare. Skulle det fungera att använda 900rr förgasarna på Blackbirdmotorn då dessa är 38mm istället för 42??? Självklart med annan bestyckning. Tänkte vidare på CDI box, tändspolar, kablage från rr motorn skulle det kunna fungera på Blackbirdmotorn?? Tändningen borde ju vara relativt lika mellan motorerna, trigger hjulen och pick-up för tändning ser lika ut.

Någon vänlig själ som kan hjälpa mig lite mer info, eller blir det till att skaffa "rätt delar"

MVH

Mattias K, Alingsås
 
Kör med programmerbart Megasquirt sprut,billigt och fullt fungerande.
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top