Fira midsommar med grappa och sardiner vid Adriatiska havet.

flugan

Vem vet
Gick med
17 Mar 2003
Ort
Stenkullen
Hoj
-
Sol, långa stränder, god mat, gott vin, World Superbike och antagligen världens godaste kaffe under midsommarhelgen vid Adriatiska havet

Följer du instruktionerna nedan kan du komma undan med 3,5ksek-4ksek/pers för resa&boende från 18e till 23ejuni. Biljetterna till World Superbike kostar allt från 500sek och uppåt.

I godtycklig ordning (beroende på vad du prioriterar) så behöver du göra följande

Orientera dig var Misano och Misano World Circuit ligger i världen:
http://maps.google.se/

Boka en resa:
Förslagsvis Ryan Air http://www.ryanair.com Göteborg <-> Milan-Bergamo (Orio al Serio) ca 1ksek t o r med ett incheckat bagage och 700sek utan incheckat bagage.
Annars finns http://www.ticket.se/ Göteborg <-> Milan-Bergamo ca 2ksek och Göteborg <-> Bologna ca 8ksek
Vi åker ut 18juni och hem igen den 23juni

Boka ett hotell:
http://www.booking.com/ förslagsvis med utgångspunkt Misano Adriatico
Andra närligande orter; Rimini, Riccione, Cattolica
http://maps.google.se/ visar vägen i regionen
Vi ska bo prexis vid stranden i Cattolica fre-tis men sover i Bergamo på torsdag kväll när vi landat. Får ni tag på ett hotell inom den röda cirkeln på kartorna så är vi inom några hundra meter när.

Ta dig från flygplatsen till hotellet:
Tåg; http://www.trenitalia.com/ (t ex Bergamo Riccione) det går inte att boka tåg för juni ännu, men du kan få en indikation på restid och pris genom att välja en tidigare månad. Rälsen går igenom Rimini, Riccione, Misano Adriatico & Cattolica
Hyrbil; http://www.autoeurope.se, https://www.hertz.se, http://www.avis.se/ med Fiat Panda eller liknande och 3pers eller fler blir det ungefär samma pris som med tåg. Dock kan det tillkomma parkeringskostnader på 5-10€ per dag om behåller bilen över helgen.

Köp biljett till WSBK:
http://superbike.misanocircuit.com/
Du kommer att bli tagen vidare till http://www.ticketone.it/ där allt är på italienska och det först krävs att man registrerar sig etc, men copy-paste in i http://translate.google.se/ löser alla språkförbistringar.
Värt att notera; För varje dag man vill köpa biljetter till, behöver man gå tillbaka till http://superbike.misanocircuit.com/ för att kunna se hela utbudet. Navigerar man sig fram på egen hand på http://www.ticketone.it/ är bara Great Meadow tillgänglig.
Det tillkommer en avgift för DHL på 35€

Ta en funderare på vad mer man skulle vilja uppleva därikring:
T ex San Marino, Baia Imperiale i Rimini, Venedig etc
 

Bifogat

  • WSBK.jpg
    WSBK.jpg
    62.4 KB · Visningar: 51
  • Adriatico.jpg
    Adriatico.jpg
    16.8 KB · Visningar: 50
  • to live.jpg
    to live.jpg
    220.7 KB · Visningar: 62
  • to live ii.jpg
    to live ii.jpg
    185.6 KB · Visningar: 70
  • to live iii.jpg
    to live iii.jpg
    212.6 KB · Visningar: 55
  • foto02g4tv.jpg
    foto02g4tv.jpg
    25.8 KB · Visningar: 45
  • italian-coffee-variety-774371.jpg
    italian-coffee-variety-774371.jpg
    36 KB · Visningar: 39
Last edited:
Fasiken att man inte vet när man ska ut och jobba nästa gång

Tror det kan vara fullt genomförbart att boka alla detaljerna i denna resan ganska sent inpå. Men utöver tillgång på hotell och annat blir biljetterna till WSBK ca 10€ dyrare för varje månad efter mars.
 
Vilket

strålande resultat :tummenupp
Du är en sann reiseleiter :)

Tackar och bugar för ditt angegemang!
 
Fan vad fint det här kommer bli :cool:

Riktigt utförlig beskrivning, ordnung must sein! :)
 
Fan vad fint det här kommer bli :cool:

Riktigt utförlig beskrivning, ordnung must sein! :)

Flugan är en rackare på att arrangera resor...

Vad gäller Bergamo och hyrbil. Har flygit med Ryan ner och på plats hyrt en liten Fiat. Om jag inte minns fel 99 Euro för 3 dagar.

Toppen:-)
 
Ja vi får väl se om jag kan haka på.... Ni kan ju börja autionera ut min kropp och tjänster så länge ;)

Jag hoppas på det bästa helt enkelt :)
 
Det där lät ju inte helt fel, tål att tänkas på =)
 
Grymt bra initiativ! o nära mig också :-) E jag inte ute på jobb så kommer jag nog och möter upp. Kan bli några grymma dagar med andra sporthojare.

/Magnus
 
När man ändå är så nära Rimini kan Baia Imperiale helt klart vara värt ett besök.

foto02g4tv.jpg
baiaimperialegabiccemarvl2.jpg


Ett klipp med Baia Imperiale på tuben
 
Last edited:
Kamrater!

Nu är det mindre än två månader kvar till detta evenemang. Det är tid att omsätta tankar till handling.
 
Nyheter
Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Back
Top