lorkan
Bannad
Jag tycker killen på hojen såg lite väl stel ut flera gånger ? Polisen gjorde också några galna omkörning, spec en över ett krön på fel sida.. Men dom tog ju honom till slut, det är väl det som räknas . 

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.

Tack!ReDan skrev:hittade denna --> http://www.tiikeriankka.net/Isompi.avi
lorkan skrev:Jag tycker killen på hojen såg lite väl stel ut flera gånger ? Polisen gjorde också några galna omkörning, spec en över ett krön på fel sida.. Men dom tog ju honom till slut, det är väl det som räknas .![]()
Sep skrev:Jo, fast om polisen aldrig skulle gjort nått, då hade alla kört som dom ville..

Sep skrev:Jo, fast om polisen aldrig skulle gjort nått, då hade alla kört som dom ville..
. De ville kanske kompensera nu när de hittade nån som inte riktigt kunde komma ifrån dom. Taskigt av dom att köra på cykelväg etc dock, när de ändå hade reg.nummer, enda ursäkten för det är väl om hojen var efterlyst.JT skrev:Pungt? Menar du punkt?![]()
blub skrev:P.S. kom på att mina erfarenheter mest involverar polisen på Åland, de på fastalandet kanske är mer aggressiva.
TomK skrev:Ja, det brukar de vara (enligt hörsägen...). Åländska polisen är mycket lugnare och inser snart att de inte kan (eller bör) försöka haka på.
amullo skrev:Vi i Ducceklubben hade en liten sammankomst med Åländska polisen för några år sedan när vi var där på träff.. Vi kom motorbromsande ner till 70 när de mätte en 50 sträcka. De var inte glada, men då vi var så många kunde de inte ta oss.. Sen kom en kille som hamnat lite efter. Honom stoppade de och gav en varning om han lovade att ge oss andra lite ovett.. Vilket han gjorde..
Vi hade tur helt enkelt.![]()
TomK skrev:Jo, hastigheten är det petigt med och de står gärna på obskyra småvägar och pekar med laser (bara för att det råkar vara en fin dag och sitta och mysa ute vid landsvägen ?). Men de är inte många och har inga hojar (jo, en förresten, men ingen som kör). Akta er också för deras bilar med radar - det finns en på forumet som kan intyga dess effektivitet på långa avstånd.
...
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |
|
|
Äntligen!
Om du, som jag, ständigt åk... |
|
|
Missa inte förköpstävlingen
Jul närmar sig och även om ... |
|
|
Sista chansen!
Nu är vi inne på sluttampen... |
|
Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa
Det händer en hel del när d... |
|
|
|
Katalogen börjar ta form!
Stora Motorcykelkatalogen 2... |
|
|
KTM och Husqvarna återkallelser
Pressreleaser från KTM och ... |