Finns det någon från Västmanland som är sugen på en sporthojträff nångång i april?

tyoma

Ny medlem
Gick med
30 Apr 2010
Ort
Någonstans i Västmanland
Hoj
R6:a
Hej, tänkte kolla om det finns någon från Västerås eller närliggande stad till V-ås som är sugen på en sporthojträff?

Tänkte att man kunde ta en runda runt Mälaren (börjar från V-ås --> Enköping --> Strängnes --> E-tuna --> Kvicksund --> Kålbäck --> V-ås), så kart stanna och fika någonstans samtidigt som man lär känna varandra.

Senare kan man åka och raca en mot en på någon rak sträcka där man inte blir störd av trafiken och polisen (känner till ett ställe där man skulle kunna göra det). Så klart frivilligt, de som inte vill raca kan hänga med och bara titta.

Eftersom det är fortfarande lite för kalt så tänkte jag att kanske någon gång i slutet av april eller början av maj, beroende på vädret.

De som inte är från Västmanland eller närliggande städer till V-ås är också välkomna, ju mer vi blir desto roligare blir det.
 
Aspelut...haka på tisdagar i Köping, och onsdagar i Västerås - så kommer du få se lite fina vägar och träffa oss bakom sporthojsnicken. :)
 
jag viste inget om tisdags- och onsdagsåkningar... vilken tid, vart och när? Är det så varje tisdag och onsdag? Vart brukar ni åka? Långt?

Vi har massor med skoj rutter...räkna med 10-20 mil på en kväll. :) Allt finns att hitta i tråden Goshow länkade till, Köpingsåka och Västeråsåka.

Personligen föredrar jag tisdagarna i Köping (hittar fler roliga vägar i det området helt enkelt :hihi ) - 18:30 vid McD i Köping är standardtiden på tisdagarna, kom fulltankad och på gott humör.
Ingen stress, ingen tittar snett på någon och alla väntas in vid korsningar.

Att alla är med, hela och rena, till fikat och tillbaka är prio 1.
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top