Finns det motsvarande i Sverige?

sportis

Lev ungt, kör lugnt :)
Gick med
19 Apr 2004
Ort
Buying
Hoj
Honda cb 650 c 1981:a
Ett gäng glada finska sporthojare, med några undantag(triumph 2,3) som samlas på ett flygfält o bränner en efter en iväg för att kolla toppfarten, skulle vara bra för många som skryter med hög toppfart, samt många som har en glädjemätare på hojen..bra att kunna testa fort rakt fram under så säkra möjligheter som det går. Man får se deras namn och toppfart.
http://video.google.com/videoplay?docid=-5084533245878426603&q=motorbikes
 
Last edited:
Man ser ju bara hojar åka iväg? Ser man inte farten nånstans?
 
Hultan skrev:
Man ser ju bara hojar åka iväg? Ser man inte farten nånstans?

Det kommer varteftersom upp lite namn samt hastighet..

Jäkligt skumt slut på den dock..någon kille filmar när han skall åka till Pizzeria(?) drar upp den på bakhjulet i ca 100 knyck, sen händer något när han sätter ner hojen, kameran släpper el slår han omkull :va
 
Orkade inte ens se hela. Vadå, kollar någon hastighet med laser då ? Annars kan man väl fortfarande skryta å säga att aa den gjorde 280 fast den bara orkade upp i 240 .. ? :va

Tippar på att det är kameran som tappar sitt fäste eller ngt i slutet, den vänder ju runt först och filmar först föraren och sedan sidan på hojen eller om det är tanken ? Tror inte att han klotade iaf.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top