Vad är det för ljudproblem du har? Blir det kasst generellt eller bara pga "high pitch noice" och vindbrus? Om det är sådana probs ta en frigolitbit och silvertejp framför micen eller en tjock bit tyg men spänn det inte för hårt över micen då det stryper ljudet för mycket. Altenativt köp en extern mich och sätt fast under kutsen (var vad jag gjorde med förra kameran) och linda en liten tygbit runt för lite extra dämpning så blir det kanon.
Jag har precis köpt min POV så vet inte hur micen är på den men DV kameran är buslätt att få ett hållbart ljud på. Min lilla VHoldR är dock värdelös ljudmässigt för hojåka men eftersom jag har 3 separata enheter så får jag ljud från en bra källa oftast ändå.
Btw, var sitter kameran? Lurar själv på var som är smartast att sätta linsen fram om man ska borra hål i mitten eller lite till sidan.