fasta fotpinnar, varför?



har kikat lite på dom. men dom är ju inte billgiare än exempelvis PP?

finns de inte enbart fasta pinnar. som itne är ställbara men bättre pris på?

har egentligen både bromspump, och styrdämpare före i inköpslistan men hade man hittat fasta pinnar til bra pris å de kunde rädda hojjen lite vid en krash vore de ju kanon... Så tråkigt att bli stående en hel dag för man kört sönder för mö... och jag har en tendens att ligga utanför banan å bygga sandslott.
 
okay. låter ju rätt överkommligt. vart handlar man sådana til lbra pris? får leta lite sjävl men någon vet säkert.... greven har nog bara pptuning.
 
Jag tyckte dom billiga valter moto kändes "billiga".
Inte ens ställbara heller.
 
måste hålla med oscar,det är samma olja i styrdämpare och bakstötdämpare.5 brukar var orginal viskositet och i en dålig orginalstyrdämpare så funkar allt emellan 15 och 25,sedan får man knappt ut bubblorna.
 
jag körde med NGC's racingfotpinnar förra året och valtermoto type 3 för 2 år sen.

måste säga att valtermoto var ganska mjuka för 100kg håkan... skulle göra en stående målgångswheelie och lyckades trycka av fotpinnen.
Bytte sen till NGC's ordentligt svarvade i lättmetall, stabila som f*n och dessutom nog mjukt material för att slipas ner eller gå av vid krash (egen erfarenhet...)
Ställbara i alla led dessutom, priser var bra också!
Dock ser jag att NGC inte verkar ha dom i sortiment i år.

i vilket fall som helst, valtermoto må va hur bra som helst, men jag kommer aldrig köpa det märket igen...

//håkan
 
jag körde med NGC's racingfotpinnar förra året och valtermoto type 3 för 2 år sen.

Bytte sen till NGC's ordentligt svarvade i lättmetall, stabila som f*n och dessutom nog mjukt material för att slipas ner eller gå av vid krash (egen erfarenhet...)
Ställbara i alla led dessutom, priser var bra också!
Dock ser jag att NGC inte verkar ha dom i sortiment i år.
Jepp, fotpinnarna vi hade var riktigt bra och billiga. Vi var tvugna att ta bort dem ur sortimentet på grund av att företaget vi köpte dem av var utomordentligt opålitligt. Det var nästan som att de hade en slumpgenerator som bestämde vad som skulle skeppas till vem, när. Grejorna kom aldrig i tid, oftast flera månader försenade, vi fick aldrig det vi beställt men mycket som vi inte beställt osv. Varj transaktion med dem orsakade enormt mycket arbete utan att de någonsin fick någon ordning på saker och ting. De var inte särskilt noga med att tala sanning heller, om man säger :rolleyes:

Det är synd, för de var verkligen jäkligt prisvärda. Om inget mirakel inträffar så kommer vi nog inte att få in dem i sortimentet igen. Lyckligtvis har vi själva fotpinnarna och lite annat som reservdel på lager.
 
Lyfter och lånar tråden..
Om man som i mitt fall har köpt valtermoto typ1 och vill uppgradera till 1.5, går det att köpa justerplattan och kommer det att fungera? Eller varför inte tillverka en själv?

mvh/Henrik
 
Lyfter och lånar tråden..
Om man som i mitt fall har köpt valtermoto typ1 och vill uppgradera till 1.5, går det att köpa justerplattan och kommer det att fungera? Eller varför inte tillverka en själv?

mvh/Henrik

Ja, det går alldeles utmärkt.
 
jag lånar oxå.. ni som kör r6 från 06 o framåt.. vilka fotpinnar rekomenderar ni? förutom orginal?

mvh robb
 
Då säger det betydligt mer än att bara säga att man bytte till gaffelolja. :)Om det är 5 original och man byter till 10 eller 15 så blir dämparen trögare.

Fast det lustiga är att: Det vet man inte! Pratade med Jocke Jansson ang min gaffel som han gjort iordning.
- Vad ska det vara för olja?
- Öhlins 1309.
- Vad har den för viskositet?
- Viskositet är ett begrepp man använder för motoroljor vet jag inte. Den har 19 Centistoke vid 40 grader. Så, om du vill ha en annan olja ska du ha en olja som har 18 till 20 Centistoke vid 40 grader C. Centistoke är det man använder vid gaffel/hydrauloljor. Viskositet är inte bra!

Så.... när jag då använde SH:s förnämliga sökfunktion hittade jag denna förträffliga tabell från MagnusK. Där ser man att ett fabrikats w10 olja är tunnare än ett annat fabrikats w5-olja. Intressant

Kolla här i tråden: http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?t=180175&highlight=gaffelolja
 
Nyheter
Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Back
Top