Farligt med hög temp?

Mr Helmut skrev:
2089475 ville bara påpeka att du hade då fel när det gäller min r6a för där började fläkten vid 103 grader
Tror min började vid 103grader åxå men inte säker, den är ju såld nu.
 
MostWanted skrev:
2079447 Vilken temp är skadlig för en motor? I tisdags var jag uppe i 110gr på r6an, under körning! Ska ner till garaget å kolla över hur mkt luft jag har i kylsystemet.

Går det att lufta genom att varmköra utan locket på? Enligt Kobbe så gör han så jämt :)

Nja luftning genom att köra med kylarlocket av är inte direkt komplett dock med reservation för r6ans kylsystemskonstruktion. Du finner troligtvis en luftnippel i toppen eller längst upp på kylet.

110C är inte farligt för motorn i sig men hög temp=snabb nerbrytning av oljan och mindre motståndskraftig oljefilm vilket kan orsaka motorras. Dessutom tappar du troligen mänder av effekt av att köra med så hög motortemp.
 
markusj skrev:
2079157 hehe... verkar som om festnerverna börjar vakna inför helgen... ;) jag drar slutsatsen att det är ok att tempen är strax över 100 ett tag så länge fläkten startar. stämmer det?
:yoparty :tummenupp :Rockbanan
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top