Familj som levde i isolation i 40 år ute i vildmarken

Harmon Rabb

Gudomlig sporthojare
Gick med
1 May 2004
Ort
Helsingborg
Hoj
Ducati
Läste en engelsk tidning idag och snubblade över en artikel om en familj som flydde 30-talets sovjetregim och höll sig undangömd i 40 år ovetande om andra världskriget.

Man kan inte låta bli att tycka synd om familjen och på samma gång imponeras över hur de klarade sig under så enkla förhållanden i en hård miljö.

Man har ju läst om soldater på någon bortglömd utpost glömt att att informeras om att kriget var över och djungelstammar som länge var okända för övriga mänskligheten. Alltid intressant att få lite perspektiv på sin tillvaro.

http://www.smithsonianmag.com/histo...ontact-Unaware-of-World-War-II-188843001.html

Var tvungen att googla fram en text om en japansk soldat som levde som gerilla krigare närmare 30 år efter att andra världskriget var över på Filippinerna.

http://history1900s.about.com/od/worldwarii/a/soldiersurr.htm
 
Var tvungen att googla fram en text om en japansk soldat som levde som gerilla krigare närmare 30 år efter att andra världskriget var över på Filippinerna.

http://history1900s.about.com/od/worldwarii/a/soldiersurr.htm

OT, men det var åtminstone 3 stycken höll ut till 70-talet även om dom andra två var i andra länder

http://en.wikipedia.org/wiki/Hiroo_Onoda
http://en.wikipedia.org/wiki/Shoichi_Yokoi
http://en.wikipedia.org/wiki/Teruo_Nakamura

Sega killar, dom där japanerna...
 
Inget internet !!!!!
 
Jag är inte säker på att det är så synd om dom. Visst de åren dom svälte men efter det är jag inte så säker på att det är synd om dom. Dom levde ju som vi människor är skapade att leva och kanske mycket mer harmoniska liv än vad de flesta av oss lever. Och barnen som växte upp i den miljön vet inte ens vad dom ska sakna.

Därmed inte sagt att jag skulle vilja byta liv eftersom jag skaffat mig allt för många "ovanor" som jag nu inte kan leva utan.
 
Är det bara jag som börjar tänka i form av filmmanus när man läser liknande artiklar? Det skulle kunna bli ett grymt bra drama helt klart.
Lite tragiskt med hur de dog och jag undrar om hon fortfarande lever den där gumman, jag hittade inget datum när det hela skrevs men då levde hon fortfarande i det lilla torpet verkade det som.
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top