Facebook-fråga angående upplösning på bilder

Harmon Rabb

Gudomlig sporthojare
Gick med
1 May 2004
Ort
Helsingborg
Hoj
Ducati
Har en facebook profil som jag knappt använt genom åren. Mest haft den så att folk kan ta kontakt med en och lägga upp information om diverse event och inbjudningar.

Bestämde mig för att uppdatera profilbilden och tyckte at upplösningen blev rätt dålig. En bildfil på 6 Mb laddades upp via Facebook appen i telefonen. Såg senare i inställningar att det finns en inställning där man kan bocka av HD kvalitet på bilder vad det nu innebär. Är det bättre att uppdatera bilderna via en dator för bästa kvalitet?

Jag har ingen lust att hålla på med att uppdatera status på Facebook för att experimentera. Kanske någon här som har några korta tips helt enkelt.

1. Kan man uppdatera profilbilden utan att det nämns som uppdatering?
2. Kan man uppdatera samma bild i högre upplösning där t ex kommentarer och likes förblir samma eftersom bilden i grunden är samma? Det vill säga att det inte är något som blir skillnad i någons flöde.

Har sökt via Google men har inte hittat något vettigt svar på framförallt fråga nr 2.
 
Facebook komprimerar sönder alla sorters bilder man lägger upp, det är döfött att försöka få till något som närmar sig kvalité på den sidan.
 
Facebook komprimerar sönder alla sorters bilder man lägger upp, det är döfött att försöka få till något som närmar sig kvalité på den sidan.

Ok, tack för svaret. Igen större skillnad mellan att ladda upp i HD kvalitet genom att bocka av den fliken i inställningar än att bara ladda upp en utan som jag gjorde.
 
Ok, tack för svaret. Igen större skillnad mellan att ladda upp i HD kvalitet genom att bocka av den fliken i inställningar än att bara ladda upp en utan som jag gjorde.

Appen förstör betydligt mer
 
Kan du inte ladda upp bilden via webbläsaren i telefonen?
De gångerna jag har gjort det så är bilderna 100 gånger bättre jämfört med att ladda upp via appen.

Jag vägrar FB app utan kör enbart i webbläsaren. Enda nackdelen är att "messenger" fungerar kasst.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top