Fraden
Snart i någon skog nära dig!
Upp med en länk till tråden så kan vi på SH skriva lite i den 

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Glöm för fan inte kattfolk![]()
Jag har inte haft någon insyn bland kattfolket men jag tar ditt ord på det.
Det är väl samma typ av tjafs mellan uppfödare där, och bögarna som har dom som surrogat-barn.....
Det dummaste man gör är dock att tjafsa tillbaka på forumet.
Skriv bara att den som vill kan kontakta dig och komma och inspektera hästarna när som helst, att du rent av uppmuntrar bukefalos att utse någon som kommer och gör en kontroll för att få slut på skitsnacket
Upp med en länk till tråden så kan vi på SH skriva lite i den![]()
Hämnd var min absolut första tanke! Moahahhaa! Jag och min stallkamrat, som oxå huserar här på SH gnuggar hjärnknölarna för full! Funderade på att spränga hennes brevlåda, men det kändes ganska mesigt...![]()
att folk orkar!
ta d in public med berörd person när tillfälle ges istället o sätt henne på plats då. tror inte du tjänar något alls på att göra en anmälan osv, menar att d förmodligen inte kommer leda nånstans.
du har varit på tävlingar och träningar så det är många som sett hur dina hästar mår. vem bryr sig vad som står på bukefalos. skriv i tråden att dom som vill är välkomna att komma o "inspektera" dina hästar resten kan dra åt skogen, typ.![]()
Du menar byta ut innehållet i Klick-tuben mot kontaktlim istället?
Det kan verkligen som du säger, sätta käppar i hjulen om du starta en verksamhet. Hästmänniskor och buke... Ingen höjdare. Alla har koll på alla, en lång tid efteråt.
Jag hade gjort som du, dvs motsvarat i tråden med bilder och info. Att du inte fått gensvar är ju pga de som kan hästar ser ju att du har rätt och inte ljuger ihop nått. Sen ska du inte bry dig mer om tråden alls, vill nån diskutera det vidare, ta de genom pm, inte i tråden, det spårar så jekla snabbt ur. Jag har tröttnat på buke pga det, så jävla många PK:are som det finns där... Alla kan allt och har svar på allt. Sällan man får faktikst hjälp med nått man undrar över, sandlådenivå, tyvärr!
Att gå vidare till polisen, anmäla bör du kunna göra- hon kommer antagligen få gå dit på förhör, sedan har åklagaren fallet och bestämmer om det ska gå vidare. Frågan är om du vill utsätta dig för det.
Som hästmänniska i grunden och haft egna hästar i små och stora stall så vet jag att det alltid förekommer skitsnack. Allt handlar om avundsjuka från de andra, det gäller bara att sätta sig över det och aldrig glömma hur underbart kul det är att hålla på med hästar, hur mycket glädje det faktiskt ger!
I ett stall var det faktikst ridläraren som gav sig på mig (hennes hästar var sjuka, kunde inte rida. Min häst var frisk och vi hade en sjuk bra kontakt mellan oss, världens goaste häst!), hade jag sett henne idag hade jag gett tillbaka eftersom jag är starkare nu, men då var jag inte så gammal och vågade inte stå upp mot henne.
Skaffa häst igen? Det vill jag verkligen! Men det blir när jag har eget stall!
Har konfronterat personen över telefon så fort jag fick höra detta. Tyvärr vägrar hon inse att hon gjort något fel. Som jag skrev innan så ska jag ingå partnerskap i ett stuteri och vill itne att det här ska sätta käppar i hjulet för framtida verksamhet, såklart inte för de andra delägarna i stuteriet heller....
Är sorgligt att folk ska va såhär...
Jo det är klart, man får ju se det så, hade det varit så att hästarna inte mådde bra så skulle folk påpekat det på tävling, framförallt överdomaren, tycker man ju!![]()
Jag håller helt med dig, och jag accepterar att folk har olika syn på hästar och hästhållning. Men att ljuga om att någon misssköter sina hästar är inte okey! Speciellt inte eftersom det kan ha allvarliga men. Det finns mycket i hennes hästhållning jag tycker är förjävligt men jag skulle aldrig skriva det i ett öppet forum, för jag förstår vilka konsekvenser det kan ha för henne. Hade hästarna farit illa är det sin sak, men det gör de inte, och mycket av det hon skrivit vet hon ingenting om.
Jag klarar inte buke, därför jag inte är där speciellt ofta. Därför såg jag inte heller den här tråden förrän nu. Som du säger, sandlåde-nivå till 100%...
Alla vet alltid bäst, speciellt när det kommer till hund o hästfolk. För 8 år sen "hängde" jag mycket på vovve.net och det är precis samma sak där. Tyvärr så är det så att när man kommer upp i tävlingsnivå så är det väldigt många besserwissrar och arroganta människor, även tränare och andra "specialister". De vet ALLTID bäst.
Gör en polisanmälan så hon fattar allvaret av att baktala folk, hon verkar inte förstå det när du pratat med hon.
Tror dock inte hennes skitsnack kommer förstöra något för dig.![]()
Varken ärekränkning eller förtal kan väl appliceras eftersom hon inte har namngivit någon eller pekat ut någon så pass att det går att identifiera.
Att du själv har gått in i tråden och identifierat dig är en annan sak.
Alla vet alltid bäst, speciellt när det kommer till hund o hästfolk. För 8 år sen "hängde" jag mycket på vovve.net och det är precis samma sak där. Tyvärr så är det så att när man kommer upp i tävlingsnivå så är det väldigt många besserwissrar och arroganta människor, även tränare och andra "specialister". De vet ALLTID bäst.
Det gäller alla tävlingar. Alla som tävlar tror att just DE är bäst. Och det gäller verkligen ALLA tävlingar i alla dess former.
Eliten är faktiskt den sämsta.
Känns som allt har två sidor av myntet. Jag tror inte du är så oskyldig som du vill verka här, hon. har väl inte hittat på allt detta ur tomma luften. Isåfall har du ju en psykopat och en mytoman till vän !
Sen tror jag efter att läst allt på (bukefalos) att din "vän" är lite avis. Åk hem till henne och prata med denna, ta med alla inblandade så alla får ventilera sig och diskutera om det. Att sitta på två forum och spela ut varandra leder ju inte direkt någonstans.
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |