Försöker coasta motarden och det går "sådär"...

  • Thread starter Thread starter Lol
  • Start date Start date

Lol

Guest
Nån som är grym på att coasta som kan komma med nått tips? Jag kommer buckla min framfälg om jag fortsätter såhär.. haha!
 
Håll i hojen med benen

Jag kan inte coasta med hojen. Men du får ingen kontroll om dina enda kontaktpunkter med hojen är styret och fotpinnarna. Du måste hålla i dig med benen om du ska kunna slappna av i överkroppen. Och det gäller om man ska åka fort på bana likväl som om man ska åka på bakhjulet.
 
Grymma vids och sköna wheelies!
Ser grymt ut :Bugar
Sorry, jag har sovit under en sten i en vecka! Tackar och bockar! Jag kämpar på... ✌
Håll i hojen med benen

Jag kan inte coasta med hojen. Men du får ingen kontroll om dina enda kontaktpunkter med hojen är styret och fotpinnarna. Du måste hålla i dig med benen om du ska kunna slappna av i överkroppen. Och det gäller om man ska åka fort på bana likväl som om man ska åka på bakhjulet.
Bra input. Logiskt och jag vet det ju efter att ha kört gathoj i lite plustempo några år men detta är helt nytt så då är det lätt att glömma bort grunderna. Har varit lite så att när jag löst ett "problem" så har jag fått fem nya. I början kunde jag inte svänga wheelin alls sen lyckades jag med det genom att hålla mig avslappnad på hojen men då fladdrar ju knän omkring och jag hänger i styret istället. Men jag ska tänka extra på detta nästa gång! Tack för tips
 
Jag såg i din senaste video att du försökte hålla ihop benen som en fin flicka! Bra! ? Det såg genast bättre ut!. Du har inspirerat mig till att åka ut och träna med min enduro och göra mer filmer till min egen kanal.

Apropå att svänga på bakhjulet. Prova göra samma som när du kör normalt dvs vrid styret höger för att svänga vänster (motstyrning).
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top