Försäkringvillkor

Vagnskadeförsäkringen gäller!

Åkte av på BRH bandag på knutstorp i slutet av maj (i grupp 1)...två gånger:rolleyes:, först på höger sen på vänster.....det var framdäckets fel:tungan. NYTT.
Var lite skeptisk över att vagnskadeförsäkringen verkligen skulle täcka detta iom att det var bankörning, fast att detta var klargjort på förar mötet på morgonen. Långt om länge bestämde jag mig för att skriva en skaderapport till bilsportmc med exakta händelse förloppet samt plats, då detta ligger i mångas intresse.
Svar: Vagnskadeförsäkringen gäller med avdrag för självrisken som är 3000 kr. Lämna fordonet på verkstad som du själv väljer.
Kanon.
 
Vilket FB har du?

Bilsportmc, men där var flera andra FB som täckte denna bandag. (kommer ej ihåg vilka). Dock endast i grupperna 1 o 2 där det var endast gatureggade hojar samt förare med mc körkort.
Ett upplägg som kanske kunde fungera på ssemse dagar?:tummenupp
(har förmodligen diskuterats långt tillbax):gnissla
 
Nyheter
Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

Back
Top