Försäkring

kN_KY

Rock on!
Gick med
24 Jul 2006
Ort
Örkelljunga
Hoj
Yamaha YZF250
Vet att detta har diskuterats innan, men nu med lite ny info så vill jag gärna ta upp det igen och fråga er andra motardpiloter om tips/råd.

Om en månad så har jag ägt min 660 i ett år och det e ju endast på huvudförfallodatumet för försäkringen som det går att byta (om man nu inte gör ägarbyte). Har läst förr här på SH att Länsförsäkringar skulle va billiga.
Har för närvarande Bilsport & MC och betalar nära 4000 för halv/år. Och har samtidigt en självrisk på 10000kr :gnissla .
Ringde Länsförsäkringar nyss, och det började bra. Hon snackade om 21 kw bla bla bla, och att det skulle då kosta för mej 3822kr hel/år. Perfekt sa jag, det där vill jag nog byta till. Men så ändrade hon sej plötsligt, hon hittade där i sin dator att KTM 660 skulle ha orginal effekt på 48kw (vilket iofs säkert e sant) och att dom skulle sätta priset utifrån orginal effekten och inte effekten som den har när den e "strypt" - 21kw. Då skulle ju den istället kosta 13500kr hel/år. :skrämd
I stridens hätta med tanten från försäkringsbolgat så hittade jag ju inte registrerings-papperna på hojjen. Men nu har jag dom i min hand och där står ju klart och tydligt att hojjen har och är registrerad med 21kw.
Sååå....hur gör jag nu, hur har ni andra det med era försäkringar? Vad betalar ni och vilka bolag har ni?
Ska man chansa på att ringa till Länsförsäkringar igen och hoppas på att man får prata med nån annan person och då va mer på bettet och prata för dom där 21kw som den e registrerad med, så att dom missar orginaleffekten?
E det rätt att dom kan sätta priset på orginaleffekten även om den nu e strypt?! Verkar knas tycker jag för varför skulle man då annars bemöda sig med att strypa den från början?

Usch vad det blev mkt text, hoppas ni orkar läsa allt och att ni har några bra tips och idéer...

Over and Out!
 
Såvitt jag vet så går försäkringsbolagen på originaleffekt så det hjälper inte att strypa till mellanklass.
Har jag fel så får någon ropa hej!
 
Men så ändrade hon sej plötsligt, hon hittade där i sin dator att KTM 660 skulle ha orginal effekt på 48kw (vilket iofs säkert e sant) och att dom skulle sätta priset utifrån orginal effekten och inte effekten som den har när den e "strypt" - 21kw. Då skulle ju den istället kosta 13500kr hel/år. :skrämd

Men nu har jag dom i min hand och där står ju klart och tydligt att hojjen har och är registrerad med 21kw.

Ska man chansa på att ringa till Länsförsäkringar igen och hoppas på att man får prata med nån annan person och då va mer på bettet och prata för dom där 21kw som den e registrerad med, så att dom missar orginaleffekten?
E det rätt att dom kan sätta priset på orginaleffekten även om den nu e strypt?! Verkar knas tycker jag för varför skulle man då annars bemöda sig med att strypa den från början?


Over and Out!

Du har nog gett svaret på din egen fråga är jag rädd...:näsblod
 
Jag har försäkrat hojjen genom Folksam. Hojj och körkort är lika gamla = 1½ Månad. 25 år. No problemo!
 
Har min husa 650-06 (23år) försäkrad genom folksam och
betalar 196 kr/mån hel/helår..
Bor mitt i Sthlm!
Vad som ska tilläggas dock är att den är reggad på 6 kw!!!!!!!!


Tips:
Ring Folksam och regga på 21 kw, inga problem!

Chriz
 
Last edited:
Har min husa 650-06 (23år) försäkrad genom folksam och
betalar 196 kr/mån hel/helår..
Bor mitt i Sthlm!
Vad som ska tilläggas dock är att den är reggad på 6 kw!!!!!!!!


Tips:
Ring Folksam och regga på 21 kw, inga problem!

Chriz

Husan hamnar under vad dom kallar sin "lätt mc försäkring" som innefattar alla hojar på mindre än 8 eller 9kw. Så även med 10kw får du upp premien markant hos folksam. Många polare som försäkrat där för under 100 lappen mån/hel. Men så dyra är de ändå inte när man väl kör strypt, betalar själv 210kr i månaden helförs på min Husa reggad på 10kw, dock en 00a.
 
Nyheter
Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Back
Top