Försäkring utan körkort

Arelig

Ny medlem
Gick med
8 Dec 2014
Ort
Göteborg
Hoj
Ducati Monster 696
Hej allihopa. Jag är en 23-årig kille som har köpt mig en Ducati Monster 696 som jag nu måste försäkra. Jag har alltså inte fyllt 24 och har därför inte tagit mitt körkort än, vilket jag planerat att göra i sommar då jag fyller år. Men jag måste försöka motorcykeln redan nu då den står i mina föräldrars garage och jag inte vill riskera att den blir snodd. Motorcykeln är för tillfället skriven på mig, men då dom flesta försäkringsbolag kräver att man har körkort för att få teckna en försäkring så undrar jag nu hur jag ska göra.

Ska jag skriva över den på min pappa och låta han försäkra den så länge? Skulle detta räknas som skenförsäkring, då det är tänkt att jag ska övningsköra på hojen? Den kan inte stå oförsäkrad fram till mitten av sommaren. Har svårt att se hur dom skulle kunna anmäla mig för skenförsäkran om jag inte ens har körkort....
 
Regga över den på pappsen. Då slipper du bekymra dig om skenförsäkring mm, han lånar ut den för övningskörning o.s.v. När du tagit kortet får du tillbaka den. Problem solved.
 
Tänk på att när hojen är oförsäkrad så träder Trafikförsäkringsföreningen in och tar trafikförsäkringen åt dig.
Det kan bli vääääldigt dyrt eftersom du är så ung.
Så fixa en försäkring direkt!

Har svårt att se att det skulle ses som skenförsäkring om du skriver över den på din pappa.
Han lånar ju ut den till för att du ska kunna övningsköra på den.
 
folksam kräver inte körkort iaf. jag försäkrade min ktm där innan jag hade kortet, kostade 100kr/månad för stöld,brand och skadegörelse. sen var det bara ringa direkt när ja fick kortet så aktiverade dom trafikförsäkringen direkt, sen ut o brumma :)
 
Var precis i kontakt med Bilsport & MC och dom sa att det gick helt ok att försäkra den på mig, även fast jag inte har körkort. 5100 skulle dom ha för en halvförsäkring och 8200 för en helförsäkring, och jag får 10 % rabatt på det då jag är medlem i SMC. Det måste väl ändå vara jäkligt schyssta priser för en 23-åring i en storstad?
 
Var precis i kontakt med Bilsport & MC och dom sa att det gick helt ok att försäkra den på mig, även fast jag inte har körkort. 5100 skulle dom ha för en halvförsäkring och 8200 för en helförsäkring, och jag får 10 % rabatt på det då jag är medlem i SMC. Det måste väl ändå vara jäkligt schyssta priser för en 23-åring i en storstad?

Riktigt bra pris för din ålder och stad som du säger själv, så kör på! Ta halvförs om du inte tänkt att köra något på den förns du får kort (övningsköra innan) _OM_ du kan teckna om till helförs. när du väl klarat kortet.
 
Jag tecknade försäkring på min mc genom svedea trots att jag ännu inte har mc-kort. Ska ta kort i april, är dock 32 år
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top