Förgasarinställnigar Ktm 450 -07

Mx_Josef

Wild west
Gick med
15 Jun 2007
Ort
Majorna biaatch!
Hoj
Cbr600 och ch racing!
Tja. Har nyligen köpt mig en Ktm 450 exc 07a. Den har bara gått 90 mil, Så inte mycket pill. körde den en gång innan vintern ca 2 timmar och märkte inte så mycket, Nu har jag provkört den igen. Jag är helt lost på 4 taktare har pillat en hel del 2 takt. Så har lite små frågor till er som är vana.

Problem:
Den blir i mitt tyckte extremt varm väldigt fort. kan stå på tomgång i 1 min typ så är kylaren skållhet. För att inte tala om avgasröret. Det är original och kan tänka mig att dom blir rätt varma, men jag vet inte.

Röret är jätte blått Längst bak nära ljudämparen. Helt stål färgad fram.
Jag har aldrig sett att det ser ut så på andra.

Tomgången är nervös som fan. om jag ställer den på rätt hög tomgång så tar det en stund innan tomgången går upp i varv. om jag sänker farten och kopplar så tar det några sekunder innan den varvar upp till den tomgången jag ställt. Jätte jobbigt då jag stuntar med den.

Kan det vara så att ägaren innan strypt av den på något sett men inte bestyckat om den. ( om man nu ska göra det ) vilka munstycken brukar man köra med för att den ska bete sig vettigt?

Har dom några strypningar alls från början? Och brukar man bestycka om dom fastän man inte bytt rör eller något annat?
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top