Förgasaren flödar!!

janneviking

Medlem
Gick med
14 Mar 2011
Ort
Skaune
Hoj
Kawasaki ZL900...Kawasaki ZL1000...Kawasaki KZ 1100...Kawasaki KZ 550 LTD
Förgasaren flödar över på min GPZ 900 motor när den går på tomgång och även efter den är avstängd en stund men inget när man belastar den på väg,det är bara den vänstra förgasaren som det forsar ut i KN-filtret på.Några förslag vad det är för det ska helst fixas snabbt då den ska rulla under sommaren för att sedan rivas totalt under vintern
Tacksam för svar!!:tummenupp
 
Skruva bort koppen under förgasaren , plocka bort flottören , plocka bort nålventilen o byt ut den. Alt lägg en klick carborundum eller ngt annat med fint slipmedel i , i sätet o slipa sen in ventilen igen med nålen så den blir tät.
 
Kan räcka med att ta bort eventuellt skräp som ligger och stör nålventilen. Bort med flottörhuset och gör rent. Hände mig och det räckte med denna åtgärd.
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top