Förgasare Husaberg service

WEST

Gudomlig sporthojare
Gick med
3 Apr 2006
Ort
Katrineholm
Hoj
CG Pettersson
Som sagt jag ska gå igenom förgasaren på min Husa 650 02, finns det kit med delar och packningar?

En kickaxel är av intresse om någon har en ligger och skräpar.
 
Vilket år var det Keihin FCR kom?03?

Så då har du en Dellorto? I så fall är det en PHM 40 du har. Ebayar du dellorto PHM hittar du renoveringskit.
 
Vilket år var det Keihin FCR kom?03?

Så då har du en Dellorto? I så fall är det en PHM 40 du har. Ebayar du dellorto PHM hittar du renoveringskit.

Jag kollar det, köpte problemet idag så jag har ingen koll på vad det är.

Men den stora frågan är: Hur fan vet du allt? :krama
 
Jag har oturligt nog haft en husa 501 -01 med dellorto och SEM system. Dåliga vippor svårstartad och en startmotor som bara fungerar för att starta varm hoj.... Det var tider det.
 
Det sitter PHM 40 på bägge mina LC4or och jag tycker det funkar kanon. Skall dock sägas att jag aldrig kört en stor 1 cyl med FCR så min åsikt har begränsat värde.
Brukar tjacka delar till de från Stein Dinse i Tyskland, de har det mesta till Dellorto förgasare och skapligt kunniga om man har frågor.
 
Jag hade en Husaberg 650 01 med Dellorto och jag måste säga att den förgasaren va bättre än sitt rykte.Den va såklart inte lika insprutarlik som Kehin fcr men fullt duglig. Hojen va både lättstartad och gick fint i hela registret. Men då va hojen ny och jag körde max 700 mil innan den såldes så den svaga länken i förgasaren han aldrig bli slut. De som slits på dem är trottelnålmunstycket och trottelnålen och då blir de helt hopplösa att bestycka in. Köp nytt nålmunstycke och nål så blir den duglig.
Men En kehin fcr får man för en tusing på blocket och de sitter på varenda cross 450-650cc så de är lätta att få tag på,,de är helt klart en uppdat vs dellorton.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top