För allas vår "Ezzo"

Usch... så onödigt tidigt!
Vila i frid grabben...
Mina tankar går till M... *kramarom*
/L
 
Du var en av de första jag träffade när jag flyttade upp till Södertälje.
Det skulle bli pubkväll på flamingo...men hur skulle jag hitta er? Din blåa suzuki-keps gjorde det enkelt att hitta vart ni satt(Du , Svante, Heli & co).

Du ringde mig och vi träffades nere hos Carlssons...vi skulle åka "slinger-bulten" som jag inte hade en susning om vad det var, men jag blev varse. Vi tog en fika i rosenhill och du talade ändlöst om hojar hojar hojar.

Jag var på gelleråsen med Scania's motorklubb i helgen när beskedet kom. En klump i halsen...minst sagt. :(

vila i frid Ezzo
 
MC-Sverige har lidit en stor förlust för att inte tala om familj och vänner!
RIP
 
Jag blir rörd över allt fint alla skriver om dig Ezzo. Önskar att man fått träffa dig och fått ta del av din glädje och inspiration.

Sänder en tanke till nära och kära, ta hand om er i denna svåra tid. Stötta och hjälp varandra.

Vila i frid.
 
Har försökt att förstå, men det går inte.
Kommer att minnas allt kul vi gjorde.
Allt från avbrutna kinamotoramar till julaftonskvällar hos oss.

Du lämnar ett stort hål i livet nu.

Du kommer vara saknad för evigt.

/Svante
 
En stor förlust för MC-Sverige! Ezzo har betytt så mycket för så många och hans frånvaro kommer att vara påtaglig en lång tid framöver.
Vila i frid.
/Bood och Åsa
 
Vila i frid Ezzo, du var en fantastik inspiratör och instruktör.
Mina tankar går dig och din famlilj samt alla dina vänner...

En annan gång
Sverre
 
Så nära, så fruktansvärt nära......så tomt, så fruktansvärt tomt!!
Spelar ingen roll vilka MC minnen man har, Ezzo har alltid något finger med och dyker upp i tankarna.
Såg fram emot helgen, den vanliga kvällsbastun och vårat upplägg vi gjorde till helgens A.T.T....men vi får helt enkelt ta det lite senare.
Jag hoppas att du just nu kör ett evigt lunchpass på en bana som är perfekt och med en hel trave däck som aldrig tar slut.
Ta det lugnt nu kompis, tids nog kommer vi också dit och kör där, så får du visa lite spår och fortsätta våra diskussioner.
På återseende din "Sockertopp".....faen vad jag saknar dig!

Tankarna går till Maria, Familjen o alla andra som stod dig nära...
 
Last edited:
Mitt bästa minne av Ezzo: för 3 år sedan åkte jag till Gelleråsen för att, som aspirant hos SMC, utvecklas till instruktör. Plötsligt hojtar någon; kolla in den snubben, snacka om kontroll. Jag vänder mig mot banan och ser Ezzo köra om en deltagare på utsidan i depåhögern, med vänster hand på gasen, knä't skrapandes hej vilt, görandes tummen upp med en utsträckt höger hand!! Det konststycket klarar inte många...

R.I.P Ezzo
 
Back
Top