får inte in 4'an

Getingen

Dont Panic
Gick med
14 Apr 2003
Ort
Göteborg
Hoj
2016 Yamaha MT-07
växlarna på vanlig landsvägs körning går in som en varm kniv genom smör. Men vid bakhjulskörning får jag bara inte in 4'an, helt stop! upp till 3'e växeln är det inga problem.

Har inte kollat olje pluggen effter flis, skall göra det snarast. Om det nu är så att nåt är riktigt trasigt.

skulle vara tacksam för hjälp
natti
 
Hade liknande problem i början av säsongen. Jag hade inte ner spaken helt mellen växlingarna och slaget på spaken verkar vara lite kortare på vissa växlar. Min kompis klagade också på att han inte fick i 5:an på bakhjulet. Han hade heller inte tillbaka växelpedalen ordentligt. Prova ta bort foten helt mellan växlingarna för att se om även du råkat ut för samma fenomen.
 
jupp stämde bra, drog bort foten rejält från spaken och vips 4'e växeln satt. Måste säja att den måste vara jäkligt känslig.
tack för hjälpen
 
Nyheter
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. S...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre sky...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigal...

Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgforma...

Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ...

Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Back
Top