Video Fäste är bra.För mycket är inte alls bra.

Någon hade glömt att aktivera launch control. Ännu mer spektakulär än Pedrosas provstart
 
Var ute på Bahrains dragstrip och klampade runt, och det är ju KLISTER på banan!!! Som jag ser det måste det vara SVÅRT att få ett däck att spinna loss, skorna fastnade juh!!!!
 
Det fanns en tillhörande artikel. Launch controlen la av så motorn gav full "boost" (vad nu det är...)
 
He he he he, elektroniska stödhjul, oups! :D

Den artificiella intelligensen har blivit medveten, nu måste den hitta någon att straffa för sin födelse. Detta är bara en fas då, bara att stå ut så mognar den nog! :tummenupp
 
Var ute på Bahrains dragstrip och klampade runt, och det är ju KLISTER på banan!!! Som jag ser det måste det vara SVÅRT att få ett däck att spinna loss, skorna fastnade juh!!!!

Det är nåt åt samma håll på en vanlig svensk gokartbana. Traskar man ut och ställer sig så klistrar dojorna men likförbannat spinner det på kalla slicks.
 
Aftonbladet häckar kanske här, de har den som clickbait nu.
 
Nja fästet kan inte bli för bra, snarare har han justerat kopplingen lite för hårt, finns lite olika typer men den vanligaste är med vikter, kopplingsfjädern är försvag och skall slira och när bakhjulet/tryckplatan får lite "snurr" trycks den hårdare mot lammelpaket av vikterna och sliret avtar och driver hojen frammåt. Lock up koppling kallas dessa.
 
Nyheter
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Back
Top